YENİ SİLAHLARA ÖVGÜ SON BULMALI

...

ABD Savunma Bakanlığı’nın tanıttığı XM25 adlı “dünyanın ilk programlanabilir akıllı tüfeği” ile ilgili haberler, birçok gazete ve televizyonla birlikte Hürriyet’te de yayınlandı. Hürriyet’in haberinde silahın en önemli özelliği, “..düşman duvar veya başka bir şeyin ardına saklansa bile hedef olmaktan kurtulamıyor. Hedefi bulana kadar yoluna devam eden mermi temas ettikten sonra patlayarak düşmanı yok ediyor” diye anlatılıyordu.

Yeni bir silahtan bu denli övgüyle söz edilmesi Eren Sarıca adlı okurumuzu rahatsız etmiş. Sarıca, haberle ilgili eleştirilerini bizimle paylaştı:

“2 Aralık tarihli gazetenin 8. sayfasında ‘Taliban’ın yeni kabusu’ başlığıyla yayımlanan haberin militarist bir bakış açısı ve yok etme yaklaşımını yücelttiği görüşündeyim. Haberde, ABD’nin yeni ‘akıllı’ silahı övülürken ABD’li uzmanların ‘düşman’ tanımı da benimsenerek hedefe konmuştur. Haber, bu silahın hep ‘kötü insanları’ hedef alacağı ön kabulüyle kaleme alınmış. Buna karşın ‘yerleşim bölgelerinde’ kullanılmaya dönük olduğu gizlenememiş, ancak hemen arkasından ‘direnişçilerin’ (yani silahı tutan ele direnenlerin) kaçmak veya teslim olmaktan başka çareleri kalmayacağı belirtilmiş ve adeta bir kutsamayla haber sonlandırılmıştır. Haberin yeni bir teknolojiyi nesnel bilgilerle vermekten uzak olduğunu düşünmekteyim.”

Okur Temsilcisi olarak öncelikle okurumuz Sarıca’yı gösterdiği duyarlılıktan ötürü kutlamak istiyorum. Yeni bir silahın anlatıldığı haberi bu kadar dikkatli biçimde okuyarak, görüşlerini bizimle paylaşan bir okurla karşılaşmak sevindirici.

Aslına bakarsanız, yeni teknolojik aletlerin, buluşların ve buradan giderek yeni silahların bir hayranlık diliyle anlatılması, Türkiye basınında yeni bir olgu değil. Sadece Hürriyet’te değil, silahlar konusunda tüm yayın organlarında benzer bir dil kullanıla geliyor. Nitekim Pentagon’un XM25 adlı akıllı tüfeği ile ilgili haberlerin hemen hepsinde de aynı övgü dolu yaklaşım sergilendi.

Biz gazetecilerin, insana hizmet edecek yeni teknolojik aletlere duyduğumuz hayranlığı, insan öldürecek yeni makinelere karşı sergilemememiz gerek. İki teknolojik gelişme arasındaki farkı görmememiz, yeni silahlara “sanal oyuncak” muamelesi yapmamız doğru değil. Neticede her silah, iyiyi de öldürür, kötüyü de. Yeni silahlar da daha çok insan öldürmeye yarar; o nedenle de hiçbir silah övgüyü hak etmez.

Biz gazeteciler, o yeni silahın, hangi kötüyü yok edeceği, kimin düşmanlarını temizleyeceği, kimi öldüreceği gibi gerekçelere göre pozisyon alamayız. Yeni silahlarla ilgili haberlerde her zaman mesafeli, nesnel bir dil kullanmak zorundayız. At, avrat, silah üçlemesindeki silah hayranlığının medyada da sonu gelmeli artık…