O montaj fotoğraf gazetecilik problemi

...

    Sabah’ın, “CHP'li başkan teröristbaşının fotoğrafının altında DEM’lenmiş” haberlerini süsleyen fotoğrafta, Adana'nın CHP'li Seyhan Belediye Başkanı Oya Tekin, yerel seçimler öncesi ziyaret ettiği DEP Partililer ile duvarda asılı Abdullah Öcalan'ın fotoğrafı altında konuşuyordu.

    Bu haber, 23 Nisan sabahı erken saatlerde iktidar medyasında hızla yayına girdi. Akşam, AHaber, Sabah, Takvim, 24TV, TR Haber, Yeni Akit gibi sitelerde de benzer başlıklarla kullanıldı. Sabah’ın Haber Koordinatörü Kenan Kıran da saat 08.28’de “…fotoğrafa Sabah ulaştı” diye bir paylaşımda bulundu sosyal medyada. 

    Ardından fotoğraf sosyal medyada yayıldı ve paylaşanlar arasında Cumhurbaşkanlığı Danışmanı Oktay Saral da vardı. Saral, fotoğrafı paylaşırken “Bu CHP-DEM ortaklığının değil, CHP-PKK işbirliğinin apaçık resmidir!” diye yazdı; Oya Tekin’e hakaret de etti.

     Belediye Başkanı Oya Tekin, paylaşımını geç farketmiş olacak ki, Oktay Saral’ı akşam 21.00’de yanıtladı. Tekin, paylaşımında Oktay Saral’a “Fotoğrafın orijinalini paylaşıyorum ki ahlaksızlığınız görülsün. Biz dürüstler siz yalancılardan daha cesuruz, unutmayın. Bundan sonra umarım amacı kötü montaj fotoğraflarla bu halkı yanıltma zavallığına girmezsiniz” diye seslendi.

    Tekin’in paylaştığı orijinal fotoğrafta duvarda Öcalan’ın fotoğrafı yoktu. Zaten Oya Tekin, DEP Parti Çukurova İlçe Başkanlığı’nı ziyaretini, 17 Ocak’ta sosyal medya hesabından fotoğraflı olarak paylaşmıştı. Ziyareti gizleme gereği duymamıştı.

 Saral özür dilemedi

    Bu durumda montaj fotoğrafı yayımlayan ve paylaşanların özür dilemesi gerekir. Ancak Oktay Saral ve Kenan Kıran, sessizce paylaşımlarını silmekle yetindiler.

    Hatta kendisine yönelik eleştirilerin dozu artınca Oktay Saral, geri adım atmak yerine bir de “montaj fotoğraf” paylaşmasını savundu. Hem de özetle, “…bu zihniyetle ittifak etmek; bırakın fotoğrafın altında oturmayı, ‘Terörist Başının Heykelinin’ gölgesinde oturmaktır” diyerek, fotoğrafa Öcalan’ın monte edilmesini haklı göstermeye çalıştı.

    İşgal ettiği makamdan istifa etmeyi ve özür dilemeyi aklından bile geçirmedi.

       Sabah montajın kaynağını açıklamadı

       İktidar medyası da tıpkı Oktay Saral gibi yaptığı hatayı kabul etmedi; aynı siyasi mantık orada da kendini gösterdi. Sabah gazetesi montaj fotoğrafla ilgili açıklama yapmak ve özür dilemek yerine montaj fotoğrafı çıkarıp “İşte CHP-DEM işbirliğinin fotoğrafı: Adana'nın CHP'li Seyhan Belediye Başkanı Oya Tekin'in seçim çalışmalarında DEM Parti'yi ziyaret ettiği ortaya çıktı” diye yayımlamaya devam ettiler o haberi.

      Montajlı fotoğrafı değiştirip yerine orijinal fotoğrafı koyarak haberi Sabah gibi yayımlamaya devam edenler de oldu, silenler de. Fakat hiçbirinden özür gelmediği gibi  24TV, Yeni Akit onu da yapmadı, montaj fotoğraflı haberi aynen korudular. Hâlâ da yayında montaj fotoğraflı bu haberler.

    Başkan Oya Tekin’in yalanlamasına, orijinal fotoğrafı açıklamasına rağmen Akşam gazetesi de 24 Nisan’da montaj fotoğrafı basılı gazetede “CHP’li başkan Öcalan posteriyle poz vermiş” başlığıyla haber yaptı. Zafer Arapkirli ve başka gazetecilerin sosyal medyadaki uyarılarından sonra Akşam’ın sitesindeki haber silindi.

   Ancak Akşam da basılı gazetedeki gerçek dışı fotoğraf ve haber için özür dilemedi.

     Amaç gazetecilik olsa

      Maalesef bu olayda gazeteciliğin “g”si yok. Gazetecilik olsa, bir fotoğraf geldiğinde muhatabına sorulur, kaynağından araştırılır. Araştırsalar sosyal medyadaki orijinalini görebilirlerdi. Demek araştırmamışlar.

     Gazetecilik olsa, yayımlandıktan sonra montaj olduğu ortaya çıkınca silmek yetmez, özür dilemeleri gerekirdi. Hâlâ gizli bir görüşmeyi ortaya çıkarmış gibi yaparak yalana devam edilmesinin iyiniyet ile de ilgisi olamaz.