"KÜSTAH" YAZMA ÖZGÜRLÜĞÜ

...

Nail Açar adlı okur, 22 Mayıs’ta yayınlanan bu haber başlığını “Bir devlet adamına küstah demeye hakkınız yok. Ama bakıyorum siz Hürriyet internette önünüze gelen küstah deyip duruyorsunuz” diye eleştirdi.

Bu eleştirinin ardından Hürriyet internette kısa bir tarama yaptım. Gerçekten kimlere “küstah” denilmemişti ki! Liste hayli uzun…

Almanya Maliye Bakanı Schaeuble, Avusturya Dışişleri Bakanı Sebastian Kurz, Avusturyalı politikacı Christian Strache, Türkmenistan’ın eski Devlet Başkanı Saparmurat Niyazov, Yunanistan Savunma Bakanı Panos Kammenos, Hizbullah lideri Hasan Nasrallah, Olympiakos’un Başkanı Giorgos Angelopoulos, Hollandalı futbolcu Klaas-Jan Huntelaar, Hollanda, Rusya…

Bu kişilerin sözleri, davranışları bize göre yanlış olabilir. Ama yine de gazeteci olarak bizlerin hiç kimseye ne hakaret etme özgürlüğümüz olabilir, ne de haberlerde olumsuz sıfat kullanma hakkımız.

Haber başlıklarında “küstah” gibi olumsuz sıfatlar kullanmak, habere yorum katmak ve hüküm bildirmek anlamına gelir; haberin nesnelliğini ortadan kaldırır. Dahası okurun değerlendirme hakkını elinden almış oluruz.

Doğru gazetecilik, sıfat kullanma kolaycılığı yerine o sözlerin muhatabından yanıt alıp habere eklemek için enerji harcamayı gerektirir.