MASABAŞI HABERCİLİK
Hürriyet’in “İşte herkesin aradığı ByLock” manşeti, bir söyleşiydi. İsmail Saymaz, FETÖ üyelerinin kendi aralarında kullandıkları ByLock adlı mesajlaşma programının lisans sahibini ABD’de bulmuş, konuşmuştu.

Sabah gazetesi ise bu söyleşiye “İstihbarat kaynakları tarafından inandırıcı bulunmadı” diye yanıt verdi. 27 Ekim’de yayınlanan ve Hürriyet’i “Algı operasyonu” yapmakla suçlayan Sabah’taki haberin kaynağı buydu; “İstihbarat.” Sabah muhabiri hangi “istihbarat kaynakları” ile konuştuysa baştan aşağı

“Türk istihbarat kaynakları dikkat çekici tespitlerde bulundu”, “istihbarat kaynaklarına göre”, “değerlendirmesi yapıldı”, “iddia edildi” gibi muğlak ifadelerle dolu bir haber yazmıştı.

Böyle bir haberin evrensel gazetecilik kriterlerine göre değerlendirmesini yapmak mümkün değil. Zira ne somut bir kaynağı var, ne de doğrulanmış bilgilere dayanıyor. Baştan aşağı önyargılarla hazırlanmış, mesnetsiz yorum ve varsayımlara dayalı bir “iddianame” bu. Fakat Sabah’ın yanı sıra benzer çizgideki başka mecralarda da tekrarlanan iki suçlamayı inceledim.

İddia: Ana amaç, gizli haberleşme sistemi ByLock’un Ocak 2016’dan sonra kullanılmadığını yayarak, “FETÖ 15 Temmuz darbe girişiminde yer almadı” algısını yerleştirmek.

David Keynes’in (Alpaslan Demir) söylediği, “ByLock programının Ocak 2016’dan sonra kullanılmadığı” doğru. Bu bilgiyi daha önce Hürriyet’te Murat Yetkin ve Abdülkadir Selvi de yazdı. MİT’in bu programın şifrelerini kırdığını farkeden örgüt, o tarihten itibaren Eagle adlı yeni bir mesajlaşma programı kullanmaya başlamış.

Keynes, Eagle’dan söz etmiyor ama “ByLock programının cemaatin haberleşme ağına döndüğünü” söylüyor ve “ByLock’un örgüt üyeliğine kanıt olduğunu” kabul ediyor.

İddia: İkinci amaç ise ByLock kullanıcılarının yüzde 10’u FETÖ’cü değil açıklamasıyla “FETÖ’nün büyük balıkları” denilen ve CIA ile bağlantılı olan isimlerin gizli kalmasını sağlamak.

Tam tersine “Büyük balıklar”ın Eagle programını kullandığı, Eagle kullananların sayıca daha az ve üst düzey isimler olduğunu da Hürriyet yazdı. Ama MİT ve diğer yetkililerin, bu programın kullanıcılarını tespit ettiği ve şifrelerini kırdığı yolunda bir bilgi henüz gelmedi.

David Keynes, Hürriyet’te “Türk kullanıcıların yüzde 90’ı FETÖ’cü” diyor; yüzde 10’dan değil, yüzde 90’dan sözediyor. Anlatmak istediği, ByLock kullananların yüzde 90 gibi bir kısmının bu örgütlenme ve haberleşme ağına dahil olduğu.

Aleyhte yazılanlarla ilgili vardığım sonuçlar böyle. Özetlersem, İsmail Saymaz’ın ByLock sisteminin patent sahibi olan bu kişiyle yaptığı söyleşi, “Fetullahçı Terör Örgütü yapılanması” ve 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili yeni bilgilere ulaşılmasını sağladı. Bu yönüyle başarılı bir gazetecilik çalışması. Nitekim TBMM Darbe Araştırma Komisyonu da bilgi almak için David Keynes’i dinleme kararı verdi.

Keşke bu söyleşi, yanıt ağırlıklı değil de soru yanıt olarak ve analizlerle birlikte yayınlansaydı. Sorular, Saymaz’ın eleştirel yaklaşımını ve bilgi almak için Keynes’i ne denli zorladığını okura daha net yansıtırdı. Analizler de Keynes’in eksik bıraktığı ve karanlıkta kalan noktaları aydınlatırdı. Örneğin ByLock’tan sonra Eagle programının kullanıldığı hatırlatılabilir; o boşluk giderilebilirdi.

Söyleşinin yayınlandığı 24 Ekim’den sonra Hürriyet’te kullanılan “10 soruda ByLock gerçeği” incelemesi ve Murat Yetkin’in yazıları bu açığı kapatmak açısından yararlıydı.

 

Arkeolog kesilen emlakçı

Bir emlakçı, arkeolojik eserlerle ilgili haber kaynağı olabilir mi? Olmamalı ama ülkemizde oluyor. Düşünün, Bodrum’daki bir emlakçı “Truva Krallığı’nın 3200 yıl toprak altında kalmış ve piyasa değeri 500 trilyon dolar olan hazinesinin yerini bulduğunu” söylüyor ve bu ciddi bir haber konusu olabiliyor.

DHA’nın Hurriyet.com.tr’de yayınlanan “Emlakçıdan ilginç Truva hazinesi iddiası” başlıklı haberinin tek kaynağı, Bodrum’da emlakçılık yapan Tuncer Rıfat Barın. Bir emlakçı, arkeolojiden ne kadar anlarsa onun da o kadar anladığı belli. Ama muhabir arkadaşlar, söylediklerini uzman görüşü kabul edip aynen yazmışlar. Gazeteciliğin hiçbir kuralına uymayan bu haber, haklı olarak Arkeologlar Derneği Başkanı Soner Ateşoğulları’nı endişelendirmiş:

“Üzülerek belirtmek isteriz ki haberde yer verilen bilgiler tamamen hayal ürünü, bilimsel gerçeklerle bağdaşmayan, halkımızı yanlış yönlendirecek ve defineciliği teşvik edecek ifadelerle dolu.

13 Ekim’de gazeteniz web sayfası ile diğer basın yayın organlarında yer alan haber, ne yazık ki biz arkeologların dahi anlayamayacağı, düzmece kurgular ve hikâyelerden oluşan bilgiler içermektedir. Maalesef bu tür haberler, ülkemizin kültür varlıkları için büyük bir tehdit oluşturan kaçak kazıları teşvik etmekten başka bir işe yaramamaktadır.”

Ateşoğulları’nın bu uyarısına gerek kalmamalıydı. O haberi yazan muhabirler ve yayına veren editörler, bir emlakçının arkeolog edasıyla “açıklama yapması”na yol açmamalıydılar. Biz gazeteciler, bu tür efsanelere aldanan “Hazine avcıları” ile aynı konuma düşmemeli, onlara malzeme üretmemeliyiz.

 

Okurdan kısa kısa

Abdullah Bizden: “Ölüm İlanlarındaki son sesler kitap oldu” yazısında Hakan Tartan şöyle söylüyor: “Hani Edip Cansever demiş ya: ’Sizin hiç babanız öldü mü? /Benim bir kere öldü/Kör oldum’ diye.” Bu şiir Edip Cansever’in değil Cemal Süreya’nın. Böyle bir yanılgı üzücü. (22 Ekim/Cumartesi Eki)

Sinan Ustacı: “PYD’yi bu kez karadan vurduk” başlığı atmışsınız. Siz kimsiniz? Ordu mu, asker mi? Biz gazeteci biliyoruz. Gazeteci gibi başlık atın. Haberinizde yazdığınız gibi “..vuruldu” diyebilirsiniz. (22 Ekim)

Nusret Selen: 37.sayfada Eczacıbaşı VitrA takımının dünya şampiyonu olduğu haberi vardı. Ama ne takımı olduğu yazmıyordu. Futbol değil ama hangi branş? İnanın bilmiyorum. Bilmek zorunda mıyım? (24 Ekim)

Not: Eczacıbaşı VitrA, kadın voleybol takımı. Haberde eksik kalmış.

Ünal Alp: “Babasının madalyasıyla uğurlandı” haberinin yanındaki fotoğrafın üzerinde “Altemur Kılıç, Atatürk’ün yaveri Kılıç Ali’nin oğluydu” yazmışsınız. Bu yanlış bir bilgi. (24 Ekim)

Not: Okur haklı. İstiklal Mahkemeleri’nde üyelik yapan Kılıç Ali, Atatürk’e yakın isimlerden biriydi ama yaveri değildi.

Abdullah Gözkaya: “Zehirli gaz sınırımıza geldi” haberinde sülfirik asit (H2SO4) için “halk arasındaki adıyla kezzap” yazılmış. Kezzap olarak da adlandırılan asit, nitrik asittir (HNO3). (27 Ekim)

Arif Kolan: 25 Ekim’de Ekonomi sayfasında “Harvard’ta dersimiz Hillside” haberi çıktı. Ama aynı haber (belki de bülten), 21 Ekim’de Kelebek’te Gökhan Kimsesizcan’ın köşesinde “Hillside Harvard sınıflarında” başlığıyla yayınlanmıştı. Ya haberi çok beğendiniz ya da birbirinizi okumuyorsunuz. 

FARUK BİLDİRİCİ / HÜRRİYET / 31 EKİM 2016

Diğer Haberler

Okur Görüşleri

Görüş Bildir

Endişelenme! E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar doldurulmalıdır (*).