BAKAN HAKLI MIYDI?

...

Kimi gazeteler ve internet siteleri, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın "IŞİD firarı" manşetine ilişkin sözlerini "Hürriyet’in haberi yalan çıktı" başlıklarıyla verdiler. Oysa Bozdağ, haberin içeriğine itiraz etmiyordu; haberin bütün unsurları doğruydu.

Peki Bozdağ’ın haberle ilgili itirazları haklı mıydı? Bozdağ’ın sözleriyle ilgili olarak 12 Mayıs’ta gazetenin "Hürriyet yalnızca gerçekleri yazdı" başlıklı yanıtını ve haberi inceledim. Vardığım sonuçları üç noktada toplayabilirim:

Bozdağ: "Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin DAEŞ’e yardım ettiği algısını oluşturma maksatlı haberdir."

Bu haber, güvenlik ve ceza infaz sistemindeki ihmallere dikkat çekiyordu. "TC devletinin DAEŞ’e (IŞİD) yardım ettiği algısı" yaratması söz konusu olamaz. Çünkü "kaçacaklar" diye uyaran Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin "Emniyet İstihbaratı". Kaçan hükümlülerden üçünü yakalayan da bu devletin polisi.

Üstelik bu kurumların görevlerini yaptığı birinci sayfadaki spotlar dahil olmak üzere haberin her tarafında ayrıntılı olarak anlatılmış. Ceza infaz kurumlarında ihmal ya da başka bir yanlışlık olup olmadığı ise bir soruşturmayla ortaya çıkarılabilecek bir konu.

Bozdağ: "Oradan ayrılma bizim literatürümüzde firar sayılmaz."

Bu hükümlüler izinli çıkmamışlar açık cezaevinden. Hepsi birden organize olarak gizlice ayrılmışlar. Eğer bu şekilde ayrılmaları "kaçma" sayılmasaydı, güvenlik güçleri peşlerine düşmez; üçünü yakalayıp kapalı cezaevine koymazdı.

Bozdağ: "Mahkûmiyetleri DAEŞ terör örgütünden değil"

Doğru, bu kişiler IŞİD üyeliği suçlamasından "delil yetersizliği" gerekçesiyle beraat etmişler. Ancak Emniyet İstihbarat, "Terör örgütü DAEŞ ile bağlantılı söz konusu kişilerin Suriye’ye kaçacakları" yönünde yazı göndermiş. Yani Emniyet, bu hükümlüleri IŞİD üyesi kabul ediyor. Birlikte kaçmaları da Emniyet İstihbaratı haklı çıkarıyor. Ayrıca Hürriyet, kaçanlardan üçünün İstanbul 13.Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki bir davada IŞİD üyeliği iddiasıyla yargılandığını da ortaya çıkardı. Bakan Bozdağ’ın bu kişilerin "IŞİD üyesi olmadıklarını" söylemesi bilgilenme eksikliğinden kaynaklanıyor olsa gerek.

Hürriyet’in "IŞİD firarda" başlığı atması isabetli. Ancak bu kişilerin IŞİD üyeliği suçlamasından mahkemede beraat ettikleri, buna rağmen Emniyet İstihbarat’ın onları "IŞİD’ci" olarak nitelendirdiği ve kaçmalarının da Emniyet’i doğruladığı unsurlarına spotlarda yer verilmesi gerekirdi. Haberde yer alan bu bilgiler olmayınca, spotlar, Kapalı Cezaevi yöneticilerinin, IŞİD üyeliğinden hüküm giydiklerini bilmelerine rağmen bu kişileri açık cezaevine naklettiği gibi yanlış bir izlenim veriyor.