Zafer Şahin-Razi Canikligil atışması sosyal medyada devam ediyor

...

Hürriyet’in New York Temsilcisi Razi Canikligil ve Takvim Gazetesi Ankara Temsilcisi Zafer Şahin arasında yaşanan tartışma, CNN TÜRK ekranlarını aştı. Zafer Şahin, önceki gün YouTube’da yayımladığı görüntüyle sürdürdü atışmayı:

“İnanın onun hakaretlerini umarsamıyorum. Herkes kendine yakışanı yapar. Göğsünü gere gere Biden’a oy verdiğini söyledi. Hadi buna da eyvallah. Renginizi belli ediyorsunuz, sonra çıkıp tarafsız gazeteci pozlarında Biden’ın Ortadoğu’ya barış getireceğini söylüyorsunuz.  Ya arkadaş sen bizim zekamızla alay etme hakkını nereden kendinde buluyorsun?”

Razi Canikligil de Zafer Şahin’e, ekranlardaki hakaret sözcüklerini bir kez daha tekrarladığı Twitter mesajıyla yanıt verdi:

“Aptal ve Şapşal arkadaş! @zafersahin06 Yine yalanlarla dolu video da bana saldırıyorsun. Lütfen soruma cevap verirmisin, Çifte vatandaşlık yasaklansın mı? Biz ABD veya Almanya’da oy kullanalım mı? Evet mi Hayır mı? Buna cevap ver, vermezsen aptal ve şapşalsın”

Zafer Şahin, önceki gün bu paylaşımı da yanıtsız bırakmadı. Canikligil’e “Ah Razi ah... Daha de-da ekini ayırmayı bilmiyor, soru kelimesini bitişik yazıyorsun. Senin zekanda, seviyende, kariyerinde bir adama yakıştıramadım. Gözlerinden öperim. Avukatım arayacak seni:)” karşılığını verdi.

“Vatan haini ilan edeceksin birazdan”

Razi Canikligil ve Zafer Şahin arasında Hande Fırat’ın yönettiği “Gece Görüşü” programında karşılıklı atışmayla başlayan kavga dinmek bir yana giderek daha da tırmanıyor. Bu tartışmayı ilk duyduğumda yazmayı düşünmemiştim ama tartışma bu boyutlara gelince oturup programı izledim, notlar çıkardım.

Tartışmanın nasıl ve neden başladığını, neden bu noktaya geldiğini anlamak için Razi Canikliğil ve Zafer Şahin arasında yaşanan diyalogları özetleyerek aktarıyorum:

Razi Canikligil- Her seçimde zaten cumhuriyetçiler önde başlar. Demokrat oyları geç gelen oylardır. Bu öngörülüyordu. Trump da bunu fırsat olarak kullandı. Ama ortaya atılan hiçbir iddia yok.

Hande Fırat- Böyle konuşulunca insanlar soruyor. Razi, Bidencı mı?

Zafer Şahin- Hayır şöyle sormak mazım. Kendisi kime oy vermiş? O da oy kullanıyor değil mi?

Razi Canikligil- Evet doğru. Biden’a oy verdim. Evet Trump’ı çok iyi tanırım, o da beni tanır.  Ancak Trump ile Trump yönetimini birbirinden ayırıyorum. Trump Türkiye için iyiydi. Ama Fetullah Gülen iade edilmedi, Halkbank iddianamesi durdurulamadı. PYD’ye yardım durdurulamadı.

Zafer Şahin- Ben bir de yanlış anlamayın şunu çok merak ediyorum. Biden’a oy veren bir isim olarak Trump’un kritik dönüm noktalarında Türkiye’den yana tavır takındığını söylediniz. Burada sizin açınızdan bir çelişki yok mu? Türk vatandaşısınız, Türksünüz.

Razi Canikligil- Yok yok anladım öyle değil. Anlatayım ben size. Bu soruyu sizden bekliyordum zaten.

Zafer Şahin- Ben de sizin Biden güzellemesi yapmanızı bekliyordum.

Razi Canikligil- Beni vatan haini ilan edeceksin birazdan.

Zafer Şahin- Yok estağfurullah.

Razi Canikligil- Biliyorum ben. Amacının ne olduğunu biliyorum. 30 yıldır Amerika’da yaşıyorum. 2 yıl evvel ABD vatandaşı olmaya karar verdim. Yakın olduğum bir insana neden oy vermiyorum da Biden’a oy veriyorum? Amerikasız bir Ortadoğu, Türkiye için sorun yaratacak. ABD’nin Paris İklim anlaşmasına dönmesi benim için en önemli faktör. Dünyanın geleceği benim için her şeyden önemli.

Zafer Şahin- Barış güvercini ilan ettiniz ama Obama döneminde ABD kaç ülkeye müdahale etti bir bakın.

Razi Canikligil- Yapmayın, George Bush döneminde ne oldu? Bize ne diyorsunuz sonra...

Zafer Şahin- Trump da şunu söylemedi mi? “IŞID’ı Obama kurdurdu” dedi hatırlarsanız.

Razi Canikligil- Yapmayın. Garip şey yahu. Trump’ın her dediğine siz inanıyor musunuz?

Zafer Şahin- Siz Biden’ın her dediğine inanıyor musunuz? Ben inanmıyorum Trump’ın her dediğine.

Razi Canikligil- Ben şucu bucu değilim.  Biden’ın partisine oy veriyorum. Demokrat Parti çünkü burada Müslümanları destekliyor. Türkiye ile ilişkilerin de her zaman Demokrat Parti döneminde daha iyi olduğunu düşündüm. Trump yönetimi Türkiye’nin lehine olmadı maalesef.

Zafer Şahin- Trump döneminde Türkiye aleyhine olan dönemde demokratların hiç payı yok mu? Burada da çelişkili tutum yok mu?

Razi Canikligil- Arkadaşlar yanlış bilgi paylaşıyorsunuz. Senatoda çoğunluk cumhuriyetçilerde. Zafer Bey ben de kandırılmış olabilirim Biden’a oy vererek…

Zafer Şahin- “15 Temmuz’u bilgisayar oyunu zannettik” diyen bu Biden. İklim değişikliğine gösterdiğiniz hassasiyeti biraz da vatanınızın iklimini değiştirmeye çalışan bu insanlara gösterseniz belki farklı bir düşünce kabul etmiş olabilirdiniz.

Razi Canikligil- Bu iş bana düşmez.  Bu iddialarınız doğruysa cumhurbaşkanı bu saatten sonra kendisine darbe girişiminde bulunan ve darbeyle ilgili bir başkana karşı tutumu ne olacak göreceğiz.

Zafer Şahin- ABD’nin Ortadoğu’ya dönecek olması niye bizi sevindirsin veya üzsün? Trump döneminde bizim elimize ne geçti?  S-400’lere Trump ne kadar karşıysa Biden da o kadar karşıdır. Bir haftadır televizyonlarda konuşuyoruz yok Arizona, yok Pensilvanya. Neredeyse Pensilvanya’nın neresindensin diyecek noktaya geldik.

Razi Canikligil- Bana nereye oy verdin diyorsun. Bunu yapan sensin.

Zafer Şahin- Bunlar konuşulduğu zaman Razi Beyin hangi yıl vatandaşlığa geçtiğine, nereye oy verdiğine kadar inmek zorunda kalıyoruz. Yoksa Razi benim meslektaşımdır emeğine de saygılıyım. Hiçbir şekilde onu kendisinin de ifade ettiği gibi yok vatan haini yok yok şucu bucu asla bir şey demiyorum.

“Belden aşağı vurmamamız lazım”

Daha sonra programın diğer konukları da tartışmaya katıldı ve bir de reklam arası verildi. Ardından Razi Canikligil ve Zafer Şahin arasındaki atışma kaldığı yerden daha da şiddetlenerek devam etti:

Zafer Şahin- Razi Bey ben de fena polemik yapmam. Amerikan bayrağına el basmış bir Amerikan vatandaşı olarak Amerikan başkanının oylarım çalınıyor açıklamasını dikkate almıyorsanız. Twitter’ın bu açıklamayı bloklamasını dikkate almıyorsanız diyecek bir şeyim yok. Ha konuşurken birbirimize tabii böyle belden aşağı vurmamamız lazım.

Razi Canikligil- Teşekkür ederim. Biraz önce komutanım hatırlayacaksınız. Zafer Beye bir pas attınız dediğimde Zafer Bey o zaman uyanamadı. Anlayamadı işte o vatandaşlık yeminini ettiniz mi diye?

Zafer Şahin- Uyanmak istemedim Razi Bey. Sizi zor durumda bırakmak istemedim. Çok zor durumlara düşüyorsunuz bazen.

Razi Canikligil- Zor durumda mı kaldım? Ne gibi mesela?

Zafer Şahin- Ben mesela Amerikan bayrağına basarak yemin etsem, kusura bakmayın.

Razi Canikligil- Siz bunu Amerika’daki arkadaşlarınıza da söylediniz mi?

Zafer Şahin- Biden’ı neden desteklediğinizi açıkladıktan sonra benim nezdimde sizin Amerikan seçimlerine dair yaptığınız değerlendirmeler taraflı. Bu da benim bakış açım.

Razi Canikligil- Siz böyle dar zihniyetli bir insansınız. Zihniyetiniz öyle dar ki. Yurtdışında yaşayan milyonlarca insanı zan altında bırakıyorsunuz. Almanya’da yaşayan, İngiltere’de yaşayan…

Zafer Şehin- Kimseyi zan altında bırakmıyorum.

Razi Canikligil- Ne demek başka ülkenin bayrağına el basmak, yemin etmek. Nedenini bilmiyorsun. Aptal bir adamın tekisin sen.  Sen aptal şapşal bir adamın tekisin. Sen milyonlarca insanı zan altında bıraktın. Yemin etmiş milyonlarca insan var.

Zafer Şahin- Yazıklar olsun seviyeni gösterdin Razi

Razi Canikligil- Sen milyonlarca insanı zan altında bıraktın. Sen cahil, aptal, kariyeri olmayan şapşal bir adamın tekisin.

Zafer Şahin- Seni bütün Türkiye izliyor Razi. Biden seninle gurur duyuyor.

Razi Canikligil- Ama bana hakaret ediyor. Ben bu programın seviyesini yükseltmeye. Sorularınızı yanıtlamaya geldim. Gelmiş bana Amerikan bayrağına yemin ettin diyor. Terbiyesize bak. Burada Türkler herkes yemin ediyor, vatandaş oluyor. Oy kullanmamız gerekiyor burada lobi kurmamız için.

Zafer Şahin- Herkes çıkıp Amerikan seçimlerini yorumlamıyor, Biden güzellemesi yapmıyor.

Razi Canikligil- Benim için program bitmiştir. Ben böyle seviyesiz işlere bir daha girmem.

Zafer Şahin’in itirazları sürerken Razi Canikligil programdan ayrıldı. Hande Fırat ve diğer konukların da çabalarıyla bir süre sonra yeniden bağlandığında izleyenlerden ve Hande Fırat’tan özür diledi. “Ben kendimi kaybettim. Böyle tartışma programlarına alışkın değilim. Programlara sadece bilgi vermek soruları cevaplandırmak için çıkıyorum” dedi. Bütün ısrarlara rağmen Zafer Şahin’den özür dilemeyi reddetti. Bilindiği gibi, ertesi gün de CNN TÜRK yazılı bir açıklamayla Zafer Şahin’den özür diledi.

Suçlamaya hakaretle yanıt verilmez

İkilinin program boyunca devam eden atışmalarını aradaki diğer konuşmaları çıkarıp, bu kadar geniş biçimde özetlememin nedeni daha kolay anlaşılmasını sağlamaktı. Gerçekten de söylenenleri bu şekilde okuyunca ikilinin tavrı, savundukları görüşler ve yaklaşımları daha net biçimde ortaya çıkıyor. Hem böylece okuyanlar da kendi değerlendirmelerini yapabilir.

Benim değerlendirmem şöyle; önce Razi Canikligil, seçimlerle ilgili bilgi vermeye çalışıyor. Hande Fırat ve Zafer Şahin’in kime oy verdiğini sormasıyla birlikte konu tamamen kişiselleşiyor. Programdaki ilk yanlış bu. Zira o noktadan itibaren Zafer Şahin, Razi Canikligil’in kişisel tavrını irdelemeye başlıyor. İkili arasında gerginlik giderek tırmanıyor; program bir türlü ABD seçimlerinin değerlendirilmesi, Türkiye-ABD ilişkilerinin geleceğine dönemiyor.

Bir ara Razi Canikligil, “Beni vatan haini ilan edeceksin birazdan” deyince Zafer Şahin “Yok estagfurullah” yanıtını veriyor. Ama Zafer Şahin, şu cümleleriyle onu Türkiye’nin çıkarını gözetmemek ve çelişki içinde olmakla suçluyor:

“..Biden’a oy veren bir isim olarak Trump’un kritik dönüm noktalarında Türkiye’den yana tavır takındığını söylediniz. Burada sizin açınızdan bir çelişki yok mu? Türk vatandaşısınız, Türksünüz.”

“Amerikan bayrağına el basmış Amerikan vatandaşı olarak Amerikan başkanının oylarım çalınıyor açıklamasını dikkate almıyorsanız. Ha konuşurken birbirimize böyle belden aşağı vurmamamız lazım.”

“İklim değişikliğine gösterdiğiniz hassasiyeti biraz da vatanınızın iklimini değiştirmeye çalışan bu insanlara gösterseniz belki farklı bir düşünce kabul etmiş olabilirdiniz.”

Aslında Zafer Şahin, bu sözlerinin “belden aşağı vurmak olduğunun” pekalâ da farkında. Halbuki Razi Canikligil’in ABD vatandaşı olması ve Biden’a oy vermesi, seçimlerle ilgili objektif değerlendirme yapamayacağı anlamına gelmez. Kaldı ki, Zafer Şahin başta olmak üzere iktidar yanlısı medyada çalışan birçok gazeteci de kime oy verdikleri belli olmasına rağmen iç siyasi gelişmelerle ilgili değerlendirmeler yapıyorlar. İzleyenler ve okuyanlar da onların görüşlerini bu bilgiyle değerlendiriyor. Razi Canikligil, Biden’a oy verdiğini söylediğine göre izleyenler söylediklerini bu pencereden değerlendirir. Zafer Şahin’in bunun üzerine gitmesi, Türkiye’nin çıkarını düşünmediği suçlamasını yöneltmesi de programdaki ikinci yanlıştı.

Ancak Razi Canikligil’in öne sürdüğü gibi Zafer Şahin’in, başka ülke vatandaşlığına geçen milyonlarca Türk vatandaşını zan altında bıraktığı, programda onları da suçladığı da doğru değil. Zafer Şahin’in suçlaması tamamen Razi Canikligil’in ABD vatandaşı olan ve Biden’a oy veren bir gazeteci olmasıyla ilgili.

Elbette Zafer Şahin’in suçlamalarda bulunması, kendi deyimiyle “belden aşağı vurması” hiçbir şekilde Razi Canikligil’e ona “aptal, şapşal, cahil, dar görüşlü” diye hakaret etme hakkı vermez. Razi Canikligil’in kendisini kaybederek, Zafer Şahin’e böylesine hakaret etmesi bir gazeteciye yakışmaz. Suçlamalara hakaret etmeden yanıt vermeliydi. Kuşkusuz bu programdaki en büyük yanlış bu.

Faruk BİLDİRİCİ / 18 Kasım 2020