VALİLİĞİN YANLIŞI HABERDE TEKRARLANDI

...

Sivas katliamının her yıldönümünde aynı rakam karmaşası yaşanıyordu. Haberlerde, Sivas’ta katledilenlerin sayısı bazen 33, bazen 35 ya da 37 olarak veriliyordu. Bu rakam karmaşasına son veren, konunun net biçimde anlaşılmasını sağlayan Sivas Valiliği’nin bir hatası oldu.

Aydınların öldürüldüğü Madımak Oteli, kısa süre önce Bilim ve Kültür Merkezi haline getirildi; binanın girişinde bir "Anı Köşesi" düzenlendi. Bu köşeye konular plaketin üzerine 2 Temmuz 1993 günü Sivas’ta yaşamını yitiren 37 isme yer verildi!

Alevi örgütleri, "Olayda ölen iki saldırganın ismi, katlettikleri aydınlarla yan yana yazılmış" diye tepki gösterdiler. Madımak’ta o kara günde yaşamını yitiren şair Metin Altıok’un kızı Zeynep Altıok da faillerle kurbanlarının aynı listede yazılmasını isyan etti:

"Gerekirse oraya gider o plaketi sökerim. Beni buna mecbur etmeyin. Bir zahmet siz kaldırın. Hemen."

Sivas Valisi Ali Kolat, plaketi kaldırmak yerine "insan merkezli baktığımız için hiçbir ayrım yapmadık" demekle yetindi. Valinin failler ve kurbanları eşitleyen bu "insan merkezli bakışı" ve plaketteki isimlerle ilgili geniş bir tartışma başladı. Anma törenlerinden önce günlerce sürdü bu tartışmalar…

O kadar yazılıp çizilince olayda yaşamını yitirenlerin sayısıyla ilgili karmaşa da ortadan kalktı. Anlaşıldı ki, olaylarda yaşamını yitirenlerin toplam sayısı 37. Ama bunların 35’i kurban, ikisi faillerden. Kurbanların da ikisi otel görevlisi, 33’ü aydınlardan. Nitekim bugüne değin bazı Alevi örgütleri açıklamalarında 33, bazıları da 35 rakamını kullanıyordu.

Bundan sonra ne beklersiniz? Bu yılki anma törenleriyle ilgili haberlerde sayılar doğru kullanılsın! Artık kaç "kurban" olduğu konusunda tereddüt kalmadı, değil mi?

Ama maalesef Hürriyet’te 3 Temmuz’da çıkan Sivas’taki etkinliklerle ilgili haberin başlığında "37 kurban anıldı" diyordu. Böylece valiliğin hatası tekrarlanmış, ölen iki saldırgan da yine "kurban" olarak nitelendirilmiş oldu.

Merak ettim, acaba önceki yıllarda nasıl verilmişti bu anma törenleri? Arşivleri açıp baktım. 1993’te katliam haberi "Sıvas’ta ’Aziz Nesin’ isyanı: 35 ölü" manşetiyle verilmiş. Olaydan tam bir yıl sonra bu sayı değişmiş. 3 Temmuz 1994’te Hürriyet’in birinci sayfasında "Sivas’ta hüzünlü yıldönümü" başlığı ve tam altında bir spot var:

"Sivas’ta, Madımak Oteli’nde geçen yıl yakılarak öldürülen 37 aydın, dün sakin geçen törenlerle anıldı."

Kurbanlarla failleri karıştırmakla kalınmamış, bir de iki saldırgan "aydın" sınıfına dâhil edilmiş. Bu yanlış sonraki yıllarda da benzer şekilde devam etmiş. Geçen yılki haberin başlığında da "...37 kişi dün ilk kez devlet yetkililerinin katılımıyla anıldı" deniliyor.

Demek, Sivas Valiliği’nin Madımak’taki o plakette yaptığı yanlışı, Hürriyet’te yıllardır tekrarlıyor…