STAR VE NUH ALBAYRAK’A ZORUNLU YANIT

...

Sordum link veremediniz, şimdi nasıl inanabilirim?

“Fatih Portakal, Kabataş ve Elif Çakır’ın yazısının silinmesi” başlıklı yazıma Star Gazetesinden iki açıklama geldi. Web Sitesi Genel Yayın Yönetmeni Abdülkadir Özkan, “Elif Çakır’ın ne kaldırılan bir yazısı var ne de aktive edilen. Gazeteye manşet olan bir yazı köşe yazıları kategorisinde değil haber kategorisinde yer alır. Bunu kontrol etmeden yazmak yıllarını medya ombudsmanlığına vermiş bir isme de yakışmaz” paylaşımında bulundu.

Star Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Nuh Albayrak da Twitter’da “Faruk beyin, yönetim ile ilgili hiç ilgim olmayan bir departman hakkında teyid verdiğimi söylemesi çok üzücü. Daha önce de hakkımda yargısız infaz yaptı. Bu ‘ombudsmanlık’, tek taraflı bir algı malzemesi midir? Değilse, neden insanların bir kesimi bu kadar kolay itham ediliyor?” açıklaması yaptı.

Star’dan gelen bu iki açıklamaya yanıt vermem zorunlu hale geldi. İtiraz ettikleri yazımı hazırlama ve araştırma sürecimi kısaca anlatayım.

Aradım internet sayfasında yoktu

Araştırmadan, kontrol etmeden yazmış değilim. Kabataş vakası yeniden gündeme gelince Elif Çakır’ın 13 Haziran 2013 tarihinde Star’da manşetten yayımlanan Zehra Develioğlu ile yapılan söyleşiyi içeren “Kadınlar küfrediyor erkekler vuruyordu” başlıklı yazısını hatırladım. Gazetenin internet sayfasında defalarca aradım, yazıyı bulamadım. Söyleşi olduğu için belki yazarlar sayfası dışına konmuş olabilir diye genel taramalar da yaptım, hiçbir yerde yoktu. Arkadaşlarım taradı onlar da bulamadı.

Gazetenin en yetkilisine sordum

Gazetenin en yetkili ismi olan Nuh Albayrak ile yazıştım, konuyu açıkça anlattım. Yazının silinip silinmediğini sordum, yazacağımı da belirttim. “Gruba ait bütün dijital mecralar ayrı bir departman ve burayla idari bir bağım yok” dedi, sözünü ettiği departmandan gelen “Elif Hanm’ın bütün yazıları duruyor” yanıtını aktardı.

Bana link veremedi

Ama söylediği link, benim baktığım Elif Çakır’ın yazılarının bulunduğu linkti, ben de oraya baktığımı, orada söz konusu yazının olmadığını belirterek, yazının bulunduğu linki vermelerini istedim. Bu isteğime yanıt alamadım. Bunun üzerine yazımın Elif Çakır’ın yazısının silinmesiyle ilgili bölümü gönderdim; bu kadar ayrıntıya gerek olmadığını söyledi; bir cümle yazmama onay verdi.

Beni Elif Çakır’a yönlendirdi

WhatsApp’taki yazışmalarımızda yazacağımı ısrarla belirtmeme rağmen sormam için gazeteden başka bir yetkilinin adını da vermedi. Şimdi açıklama yayınlayan Abdülkadir Özkan’a da yönlendirmedi.

Yazının sahibi olan Elif Çakır’a sorabileceğimi söyledi. Ben de kendisinden başkaca bilgi alamayınca Elif Çakır’ı aradım. O da aradı yazısını Star arşivinde bulamadı. Nitekim yazısını bulamadığına ilişkin ifadesine de yazımda yer verdim.

Dün aniden yazı ortaya çıktı

Dün benim yazımın yayımlanmasının ardından aniden bazı sitelerde Elif Çakır’ın yazının Star’ın web sitesinin haber sayfasında yayında olduğu haberleri çıktı. Ardından Star yöneticilerinin “Elif Çakır’ın ne kaldırılan yazısı var ne de aktive edilen” açıklaması geldi.

Gerçekten böyle idiyse bunları sorduğum zaman söylemeleri gerekirdi, yazımın dijital medyada geniş yankı bulmasından sonra değil. Nuh Albayrak, “ilgisi olmayan departman”dan söz ediyor; sanırsınız kendisine Genel Yayın Yönetmeni olmadığı bir gazeteyle ilgili soru sordum.

Aktive edilmediğine nasıl inanabilirim?

Yazı gerçekten yayında idiyse sorduğumda linkini bildirmesini ya da ilgili kişiye yönlendirmesini beklerdim. Onu yapmak yerine sonradan beni suçlayan bir açıklama yapmasını yadırgadım.

Başka nasıl araştırabilirdim? Elif Çakır’ın yazısı Google aramalarında gözükmüyordu, sorduğumda yazının bulunduğu linki bana veremediler. Elif Çakır da yazısını internette aradı bulamadı. Ben de bunun üzerine yazının silindiğini yazdım. Şimdi “Yazı yayında” deniyor, yazıyı yediden aktive etmediğinize nasıl inanabilirim?

Bana yönelttikleri ağır suçlama nedeniyle Nuh Albayrak ile yaptığım WhatsApp yazışmalarının tam metnini yazımın altına aynen koyuyorum. Okurlar da okuyup karar versin, gerekli araştırmayı yapıp yapmadan yazdığıma…

Asıl mesele hâlâ özür dilememeniz

Ayrıca Albayrak’ın “Neden insanların bir kesimi bu kadar kolay itham ediliyor” demesi de oldukça manidar. Benim eleştirimin kaynağı açık. Ama Star’da yayımlanan “üzerleri çıplak, deri eldivenli, başları tuhaf bantlı 70-100 Gezi eylemcisinin başörtülü bir kadını taciz ettiği” yazısının gerçekleri yansıtmadığını ve binlerce insanı töhmet altında bıraktığını hatırlatayım.

İşte asıl mesele de bu. Bu insanlardan hâlâ özür dilenmemiş olması…

Faruk Bildirici / 17 Haziran 2019

NUH ALBAYRAK İLE WHATSAPP YAZIŞMAMIZIN TAM METNİ:

[14.06.2019 16:29:47] Faruk Bildirici: Nuh Bey Merhaba, Fatih Portakal ile ilgili tartışmalar sırasında Kabataş meselesi gündeme gelince Elif Çakır’ın 13 Haziran 2013 tarihli "Kadınlar küfrediyor, erkekler vuruyordu" yazısını hatırladım. Aradım gazetenizin web sayfasında bulamadım. Yayımdan kaldırdınız mı acaba? İyi çalışmalar... Faruk Bildirici

‎[14.06.2019 16:59:38] Faruk Bildirici: ‎<00000003-PHOTO-2019-06-14-16-59-37.jpg eklendi>

[14.06.2019 17:43:34] NUH ALBAYRAK: Gruba ait bütün dijital mecralar ayrı bir departman ve burayla benim idari bir bağım yok. Mesajınızı ilgili yayın yönetmenine ilettim (oradan gelecek cevabı beklediğim için geciktim).

[14.06.2019 17:44:55] NUH ALBAYRAK: “Gelen cevap: Sanırım siteden girilip bakılmamış, Elif hanımın bütün yazıları duruyor”

https://www.star.com.tr/yazarlar/elif-cakir/?sayfa=7

[14.06.2019 17:52:09] Faruk Bildirici: Teşekkür ederim, ilgi ve yardımlarınız için. Ama ben tam da bunu söylemiştim. Az önce size görüntüsünü gönderdiğim sayfa ile bu gönderdiğiniz sayfanın linki aynı. Orada da Elif Çakır’ın 12 ve 16 Haziran 2013 tarihli yazıları var. Arada olması gereken "Kadınlar küfrediyor, erkekler vuruyordu" başlıklı yazısı yok. Mümkünse ve kaldırılmadıysa bu yazının linkini gönderebilirler mi bana acaba?