RTÜK, televizyonları yanılttı

...

“Sağlıkta şiddet” dün de Konya Şehir Hastanesi’nde Uzman doktor Ekrem Karakaya’yı hedef aldı ama televizyonlar bu cinayetin haberini dahi yayımlayamadı. Nedeni de Radyo Televizyon Üst Kurulu’nun “yayın yasağı “getirildiği açıklamasıydı.

     Çünkü RTÜK, akşam saatlerinde kurumsal sosyal medya hesabından açıklama yaparak, televizyon yöneticilerini uyarmıştı:

  “Konya Şehir Hastanesi’nde meydana gelen silahlı saldırı olayına ilişkin Konya 5. Sulh Ceza Hâkimliği'nin 2022/2828 sayılı kararı ile yazılı, görsel ve sosyal medya ile internet ortamında faaliyet gösteren medyaya, olaya ilişkin haberlere yönelik yayın yasağı kararı getirilmiştir.”

  RTÜK’ün eleştirel kanallara habire ceza verdiğini gözeten televizyon yöneticilerinin RTÜK uyarısına uyması doğal. Nitekim aralarında FOX TV’nin de olduğu bazı televizyon kanalları RTÜK’ün “yayın yasağı” açıklaması olduğunu belirterek, haberi yayımlamadılar. NTV, CNN Türk, Halk TV, Tele1 ve KRT gibi kanallar kısaca olayı duyurup tepkileri ayrıntılı yayımladı.

    Karar sayısını bile yanlış yazdılar

    Ama aslında RTÜK’ün bırakın bu uyarısının içeriğini, açıklamada belirtilen Ceza Hâkimliği kararının sayısı bile yanlıştı. RTÜK açıklamasında belirtilen Konya 5. Sulh Ceza Hâkimliği’nin 2022/2828 sayılı kararı “yayın yasağı” ile ilgili değildi. Ceza Hâkimliği’nin, Konya Cumhuriyet Başsavcılığının istemi üzerine aldığı 2022/2828 sayılı karar “gizlilik kararı”ydı. Bu karar uyarınca taraflar ve avukatları dosya içeriğini inceleyemeyecek ve belgelerden örnek alamayacak. Bunun medya ve televizyonlarla bir ilgisi yok…

    RTÜK’ün duyurmaya çalıştığı “yayın yasağı” ile ilgili asıl karar 2022/2826 sayılı. Konya 5. Sulh Ceza Hâkimliği’nin yine Konya Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başvurusu üzerine aldığı bu kararın sonuç bölümünde aynen şöyle deniyor:

      “Milli Güvenlik, kamu düzeni ve güvenliği ile soruşturmanın sağlıklı yürütülmesinin sağlanması amacıyla 5187 sayılı Basın kanununun 3/2 maddesi hükmündeki şartların oluştuğu değerlendirilmekte; soruşturma tamamlanıncaya kadar soruşturma dosyası kapsamı hakkında yazılı, görsel ve sosyal medya ile internet ortamında faaliyet gösteren medyada olaya ilişkin kişilerin, olay yerine ait görüntülerin ve her türlü haberin yayınlanmasının yasaklanmasına karar verildi.”

   Ceza Hâkimliği’nin aldığı bu kararlar, RTÜK’ün web sayfasına konuluyor ama kamuoyuna açık değil. Sadece televizyon kuruluşlarının yöneticileri şifreyle girip, karar metinlerine bakabiliyor.

    Yasak soruşturma dosyası hakkında

    Karardan anlaşılacağı gibi, Hâkimlik kararı olaya ilişkin yayın yasağı değil, “soruşturma dosyası kapsamı hakkında” alınmış bir karar. Hâkimlik, savcılığın istemine uyarak, soruşturma bitene kadar soruşturma dosyası hakkında haber yayımlanmasını yasaklıyor. Olay yerine ait görüntüler de soruşturma dosyası kapsamında olduğu için yayımlanmaması gerekiyor.

   Hâkimlik’in aldığı bu karar, soruşturma dosyası dışındaki gelişmelerle ilgili haber yayımlanmasını engellemiyor. Nitekim bugünkü neredeyse tüm gazetelerde ve internet sitelerinde Doktor Karakaya’nın öldürülmesine ilişkin haberler yayımlandı. Kimse de onlarla ilgili “yayın yasağı kararına uymadınız” diye işlem yapmadı.

     Oysa dikkat edilirse Hâkimlik kararında yasak kararının “yazılı, görsel ve sosyal medya ile internet ortamında faaliyet gösteren medya” olduğu vurgulanıyor. Bir tek televizyonlarda saldırı haberinin yayımlanması kısmen engellendi. Onun sebebi de RTÜK’ün Hâkimlik kararını yanlış yorumlayıp olayla ilgili hiç haber yayımlanamayacakmış gibi açıklama yapması…

     Yasakçı zihniyet yargı kararlarına bile çarpık biçimde bakıyor...

Faruk BİLDİRİCİ / 7 Temmuz 2022