RESTORASYON UZMANI HUKUKÇU

...

“100 yıllık restorasyon” başlıklı haber, hem Hürriyet internette, hem de basılı gazetede, ekonomi sayfalarında yayımlandı. Bu haberle ilgili olarak bir twetter kullanıcısı, “100 yıllık restorasyon’ başlıklı reklam içerikli haberde sizce bir haberde olması gereken 5N+1K’nın hangi unsurları eksik?” sorusunu yöneltti bana.

Haberi yeniden okudum. Gerçekten eksik unsurlar var haberde. Binanın İstanbul’da olduğu, haberin son satırlarından güçlükle anlaşılabiliyor. Ayrıca restore edilen ve ünlü mimar Kemalettin tarafından yapılan binanın eskiden ne amaçla kullanıldığı yazılmamış.

Haberde Atatürk’ün mektup arkadaşı olan İtalyan opera sanatçısı Madam Corinne uzun uzun anlatılıyor ama aslında binanın Madam Corinne ile tek ilgisi adının otele verilmiş olması. En garibi, “..asırlık bina avukat Suat Ballı tarafından restore edildi” bilgisi verilmesi. Bir avukat restorasyon yapabilir mi? Sanmıyorum. Avukat Ballı, “restorasyonu yaptıran kişi” olsa gerek!

Otelin açılışı hakkında bilgi de yok haberde. İnternette biraz dolaşarak otelin geçen eylül ayı içinde faaliyete geçtiği bilgisine ulaştım. Bu da restorasyon haberinin gecikmeli bir haber olduğunu ve okurun bilgilendirilmesinin değil otelin tanıtımının amaçlandığını gösteriyor sanırım…

Hatırlamakta yarar var; Hürriyet Yayın İlkeleri, “ürün, şirket ve markalar arasında ayrım yapılmaması” gerektiğine dikkat çekiyor. Bu ilke, ekonomi sayfasının tepesinde yayımlanmış; bağlayıcı olduğu ilan edilmişti.