Magazin de reklama bulandı: Caner Erkin'in milyonluk jesti, Gupse Özay'ın yeni villası

...

    Fenerbahçeli futbolcu Caner Erkin, eşine bir otomobil hediye etmiş. Haberin asıl öznesinin doğal olarak Caner Erkin ve eşi Şükran Ovalı olması beklenir.

    Fakat Hürriyet’in Kelebek Eki’nde yayımlanan “Caner’den 1 milyonluk jest” haberinde öne çıkarılan ne Caner Erkin ne de eşi. Hediye ettiği araç bütün gövdesiyle önplanda…

    Kelebek’in birinci sayfasında logonun üzerindeki haber anonsunun ortasında hediye otomobilin fotoğrafı okura göz kırpıyordu. Bununla kalmıyor; ikinci sayfadaki haberin ortasında da aracın fotoğrafı arzı endam ediyordu.

     Otomobilin fotoğrafı da yetmiyor, Mehmet Üstündağ imzalı haberin ilk cümlesinde otomobilin markası veriliyordu. Üç paragraflık haberin bir paragrafında aracın özellikleri anlatılıyor, modeli ve hatta satın alındığı galerinin bile adı aktarılıyordu:

    “Caner Erkin, “Onunla evlenebilmek için kapısında yattım” dediği eşi Şükran Ovalı’ya, 2 yaşındaki kızları Mihran ile rahat seyahat edebilmesi için M… V… aldı.

    Fenerbahçe'nin yıldız futbolcusu Caner Erkin, eşi  Şükran Ovalı ve 2 yaşındaki kızı Mihran Ela’nın rahatı için kesenin ağzını açtı. Erkin, eşinin kızıyla birlikte otomobilde rahat rahat seyahat etmesi için 1 milyon TL’lik M.. V.. satın aldı ve özel şoför tahsis etti. V’nun “T.. S..” serisinin VIP aracını tercih eden ünlü futbolcu, yeni otomobilini Maslak 1453’te bulunan O.. isimli galeriden seçti.”

    Bu haberi okurlarımdan Çelik Çelikyaman’ın uyarısı üzerine fark ettim. Ardından internete de baktım. Hurriyet.com.tr’de de otomobilin bütün ayrıntıları ve fotoğrafı aynı şekilde yer alıyordu. Bu haberi Hürriyet’ten alıntılayan Sabah, Milliyet, Takvim, A Haber, CNN Türk de hediye otomobilin markasını ve fotoğrafını yayımladı.

    Aslında bu haberin asıl amacı, Caner Erkin’in eşine otomobil hediye etmesi olsa, aracın markasını, modelini ve satın alındığı galerinin adı yazılmaya hiç gerek yoktu. Ama bu haliyle amacın Caner Erkin’in eşi Şükran Ovalı’ya jesti değil de söz konusu marka ve model otomobille ilgili bir gelişmeyi okurlara duyurmak olduğu izlenimi veriyor.

    Böyle olunca da haberin vitrininde otomobilin bütün ihtişamıyla yer alması doğal…

    Barış Arduç – Gupse Özay hangi villayı aldı?

    Son dönemde magazin haberlerinde sanatçıların, magazin ünlülerinin isimlerinin çeşitli ticari ürünler ve markalarla birlikte anıldığı çok habere rastlıyorum. Bu magazin haberlerinin bazıları o kadar eften püften ki, sırf bir markanın, bir ürünün örtülü reklamını yapmak izin yazılmış olduğu ilk bakışta sırıtıyor.

    Akşam gazetesi ve internet sayfasında yayımlanan “Barış Arduç – Gupse Özay çiftinin artık bir villası var” haberi de bu şekilde “Ben villa reklamı yapıyorum” diye neredeyse bağıran (!) bir haberdi:

    “Temmuz ayında evlenen Barış Arduç- Gupse Özay çifti, yeni bir eve taşındı. İkili, birçok ünlü ismin ikamet ettiği Ç… Evleri'nden villa satın aldı.

     Ekim ayında 22 bin lira kira ödedikleri evlerinin mutfağından yılan çıktığı için ev arayışına giren Barış Arduç- Gupse Özay çifti, aylar sonra içlerine sinen evi buldu. Çift, Türkan Şoray, Engin Altan Düzyatan, Arda Turan ve Şahan Gökbakar gibi birçok ünlü ismin ikamet ettiği ‘Ç.. Evleri’nden lüks bir villa satın aldı. Yeni evlerine taşınan ikili, villalarının dekorasyonunu da yakın bir arkadaşlarına yaptırdı. Gupse Özay ile Barış Arduç yeni evlerinin çevresinde sık sık yürüyüş yapıyor. “

   Tıpkı Kelebek’teki “Caner’den eşine 1 milyonluk jest” haberinde olduğu gibi, Barış Arduç-Gupse Özay haberinde de ikilinin fotoğrafının yanına büyük bir villa fotoğrafı konulmuştu. Haberde asıl okura duyurulan da ikilinin villa almasından çok, Ç.. Evleri’nden villa almalarıydı. Bu siteden ev alan diğer ünlülerin isimlerinin sıralanması, çevrede yürüyüş yapılabildiğinin belirtilmesi bu sitenin tanıtımına yönelikti.

   Nitekim Akşam’ın Barış Arduç- Gupse Özay çiftinin artık bir villası var” haberine haber sitelerinden çok, Emlak Project ve Emlak Kulisi gibi emlak siteleri ilgi gösterdi.

   Fakat enteresandır, 11 Mart 2020’de de Sabah gazetesinde yayımlanan bir haberde Barış Arduç ve Gupse Özay çiftinin başka bir siteden ev aldıkları yazılmıştı.  Sabah’ın Bülent Cankurt imzalı haberi de Akşam’daki habere çok benziyordu, sadece villa satın aldıkları belirtilen site farklıydı:

     “Gupse Özay-Barış Arduç çiftiyle ilgili müjdeli bir haberim var! Özay ile Arduç'un fotoğrafları, henüz nikah cüzdanına olmasa da tapu senedinin üzerine yan yana yapıştı! Aşıklar, B.. Konakları’ndan gönüllerine göre bir villa satın aldılar. Aldıkları villanın dekorasyonunu bir arkadaşlarına emanet eden çift, 1.5 ay sonra yeni yuvalarına taşınacak.”

  Angelina Jolie ve Brad Pitt de Urla’dan villa almıştı!

   Bu durumda sormak gerekiyor, Barış Arduç – Gupse Özay çifte B..Konakları’ndan mı villa satın aldı yoksa Ç.. Evleri’nden mi? Orası biraz karışık. Kesin olan şu, 10 ay arayla iki farklı gazetede Barış Arduç – Gupse Özay’ın villa satın almasıyla ilgili bu haberler örtülü reklam kokuyor.

     İnşaat şirketlerinin tanıtım ve reklam yöntemlerinden biri de bu. Ünlülerin isimlerle anlaşıp, “Bizim projeden konut aldılar” diye açıklamalar haberler yapıyorlar. Örnekleri çok bu yöntemin. Ancak bu tür reklam haberlerin bazıları da tamamen palavra çıkıyor.

   2015 yılında bir inşaat şirketi önce Angelina Jolie ve Brad Pitt’in, sonra da Ronaldo’nun Urla’dan villa satın aldığını öne sürmüş, bu haber o zaman Hürriyet, Posta, Sabah, Milliyet ile yerel medyada yayınlanmıştı. Fakat aradan yıllar geçti ne Angelina Jolie geldi Urla’ya ne de Ronaldo… O haberler tamamen palavraydı, medya bir villa şirketinin tanıtımında kullanılmıştı!

   Urla örneğini de bildiğim için Barış Arduç – Gupse Özay’ın villa satın aldığı haberlerini de kuşkuyla karşıladım. Ama Arduç ve Özay çifti iki habere de itiraz etmediğine göre isimlerinin kullanılmasından bir şikayetleri yok anlaşılan.

     Magazin ekleri örtülü reklam dolu

     Lütfen magazin haberlerine bir de bu gözle bakın. Magazin ünlülerinin haberi mi veriliyor, örtülü reklam mı yapılıyor?

   Caner Erkin- Şükran Ovalı çiftinin yeni otomobili, Barış Arduç – Gupse Özay çiftinin yeni villası haberlerini örnek verip inceledim ama sizler dikkat ederseniz hemen her gün onlarca böyle örtülü reklam haberi göreceksiniz.

    Madem bu haberleri yazanlar gazetecilik ilkelerini hiçe sayıyor, o zaman okurların farkındalığını artırmanın zamanı…

   Faruk BİLDİRİCİ / 22 Ocak 2021