KURAN KURSLARI ARAŞTIRMASI

...

KURAN KURSLARI ARAŞTIRMASI:

12 YAŞIN ALTINDAKİ ÇOCUKLAR KURSTA

Kuran kursu verilen camiye gittiğimde tam da dağılma saatiydi. Başlarını türbanla sıkı sıkıya örtmüş küçük kız çocukları çıkıyordu. Çoğu, 12 yaşından küçüktü çocukların. Küçük kızlardan biri, 3-4 yaşlarındaki küçük kardeşini de elinden tutup getirmişti Kuran Kursuna.

Oysa siyaset dünyası "kaçak Kuran Kurslarını" tartışıyor; CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, iktidarı yasal Kuran Kurslarına devam yaşını düşürmek için hazırlık yapmakla suçluyor.

Ankara’daki Kuran Kurslarında iki günlük bir dolaşma, siyaset dünyasının ne kadar beyhude bir tartışma içinde olduğunu görmeme yetti. 12 yaşından küçük kız çocuklarıyla karşılaştığım kurs, TBMM’den çok uzakta değildi. Olsa olsa birkaç kilometre uzakta olan Gaziosmanpaşa’daki Bilali Habeşi Camiinde gördüm küçük çocukları.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Kuran Kursları yönetmeliği, "Yaz Kuran Kursları"na alınacak çocuklardan "İlköğretim beşinci sınıfı geçtiğini gösteren karne fotokopisi" istenmesi zorunluluğu getiriyor. Bu da dolaylı olarak kurslara devam yaşını 12 olmasını zorunlu tutuyor.

Ancak gerçek hayat çoktan aşmış yönetmeliğin bu maddesini. Bilali Habeşi Camiinin imamı Musa Altun, rahattı bu konuda. Gelen çocuklardan belge almamış, yaşlarını sormamıştı. "Resmiyete dökmüyoruz, müftülüğe sonradan bilgi veriyoruz" dedi. Asıl ilgilendiği ve sevindiği nokta, kursa gelen çocuk sayısının geçen yıllara göre artmış olmasıydı. Samsun’da bir camide Kuran kursuna promosyonla öğrenci alınmasına özeniyor, "Keşke bizim de imkânımız olsa kitap gibi hediyeler versek çocuklara" diyordu.

Yakındaki başka bir Kuran Kursu yöneticisi de Musa Altun’un sözlerini farklı biçimde doğruladı. "Biz öğrenci alırken karnelerini soruyoruz ama hocaefendi camilerde küçüklerin de alınabileceğini söylüyordu geçen yıl. Bu yıl ne yapıldığını bilmiyorum." Yöneticinin, "hocaefendi" sözüyle kastettiği, müftüydü. 4 bini geçen resmi Kuran Kursları bir yana, Türkiye’deki camilerin büyük çoğunluğunda devam eden yaz kuran kurslarında çocukların yaşı konusunda daha esnek davranıldığını anlatıyordu bu sözler. Hatırlatalım, yaz Kuran kurslarına devam eden öğrenci sayısı 1 milyonun üzerinde. Her yıl ilkokula başlayan çocuk sayısı da 1.5 milyona dolayında...