IRKÇILIK MI HAKLI ŞİDDET Mİ?

...

Hürriyet internette hayli ilgi gören bir anket düzenlendi. “Sizce kim haklı? Emre mi, Zokora mı?” sorusunun yöneltildiği ankette şu açıklama yer alıyordu:

“Trabzonspor – Fenerbahçe derbisine iki hareket damgasını vurdu. İlk olay henüz maçın başında yaşandı. Trabzonsporlu Didier Zokora, F.Bahçeli Emre Belözoğlu’nun elini sıkmadı. İkinci olay ise 50. dakikada meydana geldi. Zokora, topu süren Emre Belözoğlu’na resmen tekme attı. Spor otoriteleri bu olayın geçmişi olduğunu savundu. İki hafta önce Emre Belözoğlu’nun, Didier Zokora’ya ‘pis zenci’ dediği iddia edilmişti.”

Bu anketin 7 Mayıs günü servise konulduğu saatlerde Can Özcanlı adlı okurdan eleştiri geldi:

“Kim haklı deyip, Zokora’nın Emre’ye yaptığı hareketi oylamaya açmışsınız. Hasta toplumu yaratan sizsiniz. Adam namus cinayeti der, dayak atar, ceza almaz. Bilinçaltınızda aynı geri kalmış intikam duygusu var. Zokora haklı, hem de çok haklı, öldürseydi keşke, yazıklar olsun.”

Okurun bu eleştirisini Hürriyet İnternet sitesi yöneticilerine ilettim. Anket devam etti ve sonuçları 8 Mayıs’ta hem internette hem de gazetede duyuruldu. Ankete 203 bin 741 kişi katılmış; çoğunluk Emre’nin (Yüzde 47,9) haklı olduğu yanıtını vermişti. Zokora haklı diyenler yüzde 34,8’de, ikisi de haksız diyenler ise yüzde 17,3’te kalmıştı.