İNTİHAR HABERLERİNİN ÇEKİCİLİĞİ

...

İntiharlar mı arttı, yoksa yine intihar haberlerinin çekiciliğine mi kapıldık, bilemiyorum. Ama son zamanlarda intihar haberlerinde bir artış gözlemliyorum. hurriyet.com.tr’yi taradım, son bir ay içerisinde Türkiye’nin farklı kentlerinden gelen tam sekiz intihar haberi yayınlanmış:

Hastaneyi sarsan intihar (14 Temmuz), Psikiyatri doktoru intihar etti (14 Temmuz), Eski vekil (Kubilay Uygun) intihar etti (24 Temmuz), "Beni kurtarın" diye mesaj gönderdikten sonra intihar etti (26 Temmuz), Avşa’da kaldığı pansiyonda intihar etti (31 Temmuz), İntihar eden müdürün ailesinden suç duyurusu (4 Ağustos), Berdele karşı çıkan 17 yaşındaki kız intihar etti (4 Ağustos), Aşçı intihar etti (14 Ağustos).

Maalesef intihar haberleri bu kadar değil. Bir de darbe girişimi sonrasındaki soruşturmalar nedeniyle meydana gelen intiharların haberleri var:

Görevden alınan kaymakam intihar etti (20 Temmuz), Silivri’de tutuklu yarbay kendini astı (23 Temmuz), Darbe girişimini engelleyemediği için bunalıma giren yarbay intihar etti (22 Temmuz), "Boğaz köprüsünde albay intihar girişiminde bulundu" (28 Temmuz), "Binbaşı intihar girişiminde bulundu" (29 Temmuz), "Halka ateş aç’ emrine uymayıp intihar eden astsubay güvenlik kamerasında (29 Temmuz), Gözaltına alınmak istenirken intihar etti (10 Ağustos), İntihara kalkışan savcıyı eşi ikna etti (12 Ağustos), FETÖ’den gözaltına alınan işadamının eşi intihara kalkıştı (16 Ağustos)

Basılı gazetede sadece eski milletvekili Kubilay Uygun ile darbe girişimiyle ilgili olan kaymakam Necmi Akman, Yarbay İsmail Çakmak ve emniyet amiri Ahmet Beşli’nin intihar haberlerine yer verildi. Diğerleri sadece internette çıktı.

İntihar haberlerinin sakıncalarını defalarca yazmıştım. Hürriyet Yazı İşleri de iki yıl kadar önce "özel durumlar dışında intihar haberi kullanmama kararı" almıştı. Hürriyet, sadece tanınmış ve kamusal görevi olan kişilerin intiharlarını ya da kriminal nitelik taşıyan intiharları haber yapacak; bunun dışındaki intiharlarla ilgili haber yayınlamayacaktı.

Bir kez daha hatırlatma durumunda kalmak üzücü. Kamusal kimliği olmayan ve tanınmamış kişilerle ilgili intiharları yayınlamak son derece sakıncalı. Üstelik intihar edenin sorunlarına ve intihar yöntemiyle ilgili ayrıntılara da haberlerde yer verilmesi, intiharı benzer durumda olanlar için öğretici ve özendirici hale getirebilir. Bu nedenle Doğan Grubu Yazılı Medya Yayın İlkeleri’nde "İntihar haberlerinde yönteme ilişkin özendirici ve öğretici ayrıntılara yer verilmez" deniyor.

Darbe girişimiyle ilgili intiharlar ise farklı. Bu intiharlar, toplumu sarsan büyük bir saldırıyla bağlantılı ve kriminal nitelik taşıyor. O nedenle bu intiharlar kamunun ilgi alanına giriyor. Bizdeki ilkeler, bu durumlara ilişkin bir düzenleme içermediği için İsveç Basın Konseyi Direktifleri’ne atıfta bulunabilirim. İsveç’teki direktiflerde, "protesto" ve "suçlamaları yalanlama" amacıyla gerçekleştirilen intihar haberleri istisnalar arasında sayılıyor.

Hatırlarsınız, dört yıl kadar önce Yunanistan’daki büyük ekonomik kriz sırasında yaşanan intiharlar bütün dünyada haber olmuştu. Sintigma meydanında bir ağacın altında intihar eden 77 yaşındaki emekli eczacı Dimitris Hristulas hakkında Türkiye medyasında da haber ve yazılar yayınlanmıştı.

Darbe girişimiyle ilgili intiharlar bu kategoride ve bütün toplumu ilgilendiriyor. Yayınlanması gerekli…