İLK YARIŞINA KUPÜRLÜ YANIT

...

İlklere ne kadar meraklı olduğumuz, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’in, Fener Rum Patriği Bartholomeos’u ziyareti vesilesiyle bir kez daha ortaya çıktı.

Görmez’in, Bartholomeos’u Patrikhanede ziyaret edeceğini duyuran Okan Konuralp imzalı haberde, Diyanet kaynaklarının, bu ziyareti “Patrikhaneye yapılan ilk resmi ziyaret olarak nitelendirdiği”nin altı çiziliyordu. Ziyaret sonrasında 6 Temmuz’da çıkan “Ziyarette Ruhban okulu açılımı” başlıklı haberde de aynı vurgu vardı.

Ama ziyaret sırasında Bartholomeos’un danışmanı Avukat Kezban Hatemi, ziyaretin ilk olmadığını, Diyanet İşleri eski Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz’ın da 11 yıl önce patriği ziyaret ettiğini söyledi. Hatemi’nin, Hürriyet’in haberinde yer almayan bu sözleri üzerine “Medya yine çuvalladı, ziyaret ilk değilmiş” haberleri yapıldı kimi internet sitelerinde.

“İlk mi, değil mi” tartışmasına Hürriyet, Cumhurbaşkanlığı eski Başdanışmanı M.Necati Güngör’ün Yalçın Bayer’e gönderdiği mektup nedeniyle dâhil oldu. Güngör özetle, “Bu doğru değildir. İlk ziyareti 1992’de Diyanet İşleri Başkanı Prof. Mehmet Nuri Yılmaz yapmıştır. Yılmaz’ın son ziyareti de 2001’de olmuştur” iddiasında bulundu.

Diyanet’ten tepki geldi bu mektuba. Diyanet’in Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri Abdülkadir Özkan, Bayer’e gönderdiği yazıda itiraz etti:

"..M. Nuri Yılmaz’ın 1992 yılında gerçekleştirdiğini iddia ettiğiniz Patrikhane ziyareti Başkanlığımızın resmi kayıtlarında ve arşivlerinde bulunmamaktadır. Bu nedenle Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez’in Fener Rum Ortodoks Patrikhanesine gerçekleştirdiği ziyaret resmi kapsamda bir ilktir."

Bayer, Diyanet’in bu “düzeltme” metnini ertesi gün köşesinde aynen yayımladı. Ama yazının sonunda da küçük bir uyarıda bulundu:

“Dileriz, bu ‘resmi’ açıklama da bir gazete kupürü ya da ziyarete tanık olanların açıklamasıyla yalanlanmaz.”

Eksik bilgi yanıltır

Evet, işte o kupürler şimdi benim elimde. Çünkü biz de ziyaret ile ilgili haberi Diyanet kaynaklarına dayanarak “ilk” diye verdiğimizden Okur Temsilcisi olarak hangisinin doğru olduğunu belgelemek gerekiyordu. Hem konunun taraflarıyla konuştum, hem de arşivleri taradım. Eski Başkan Yılmaz, bu konuda demeç vermek istemedi.

2001’deki ziyaret ile ilgili bir haber bulamadım ama 12 Mayıs 1992’deki ziyaretin haberini buldum. 13 Mayıs 1993 tarihli Tercüman gazetesinin ilk sayfasında “Rum Patriğinden Diyanet İşleri Vekili’ne sakız tatlısı” başlığıyla çıkmıştı haber. Haberde, Bartholomeos’un 16 Ocak 1992’deki Diyanet ziyareti anımsatılarak, Yılmaz’ın Patrikhaneye iadeyi ziyarette bulunduğu belirtiliyordu. Belki de “ilk” denilmediği için ziyaret o zaman medyada geniş yer bulmamıştı!

Ne garip, Diyanet’in arşivinde kayıtlarının bulunmadığı söylenen bu ziyaret ile ilgili haber, Haziran 1992 tarihli Diyanet Dergisinde de çıkmıştı. Onun da kupürünü buldum.

Bu iki kupür, Patrikhaneye yapılan ilk ziyaret olmadığını yeterince ortaya koyuyor bence. “Resmi kapsamda ilk” vurgusu da anlamını yitiriyor. Kupürler, 1992’de de gizli saklı görüşülmediğini kanıtlıyor. Daha nasıl resmi olur ki bir görüşme?

Diyanet ile bir kez daha görüşüp, bu kupürleri bulduğumu aktardım. Bu kez de Yılmaz’ın “Başkan” değil, “Vekil” sıfatıyla Patrikhaneyi ziyaret ettiğini, o nedenle Görmez’in ziyaretinin “Başkan sıfatıyla yapılan ilk ziyaret olduğunu” dile getirdiler.

Böyle bakarsak “ilk ziyaret” bayrağı elbet, mevcut başkan Görmez’in elinde kalır! Ama Diyanet İşleri gibi bir kurumun, “Arşivde vardı yoktu, ilkti değildi” tartışmasına gireceğine bu bilgileri en baştan medyaya vermesi gerekirdi kanımca. Görmez’in ziyareti medyaya duyurulurken Yılmaz’ın da 1992’de vekil sıfatıyla Patrikhaneyi ziyaret ettiği bilgisi verilse, ne bir “ilk” çekişmesi yapılırdı ne de bilgi kirliliği oluşurdu. Eksik bilgi insanları yanıltır.

Biz gazeteciler ne kadar doğruyu yazmakla mükellef isek, kamu kurum ve kuruluşları da en az o kadar doğru bilgi vermekle yükümdür. Hele bu kurum Diyanet ise sorumluluğu daha da büyüktür…