İKİ OLUMLU GELİŞME

...

Yüksekova’da üç askerin maskeli saldırganlar tarafından şehit edilmesiyle ilgili haberler, Hürriyet okurlarının dikkatle izlediği gelişmelerden biriydi. Bir okur, “üç askerin vurulduktan sonra yerde yatarken çekilmiş fotoğraflarının yayımlanması rahatsız edici” diye bir mail gönderdi.

Fakat Hürriyet, birçok gazetenin aksine o fotoğrafı kullanmamıştı. Hurriyet.com.tr yönetmeni Levent Ertem’e de sordum. İnternette de bu fotoğraf buzlanmış olarak birkaç saat sayfaya girmiş, sonra çıkarılmıştı.

Sadece bu olayda değil, Hürriyet, Bitlis’te direğe bağlanıp kurşuna dizilen korucu haberinde de aynı tutumu izledi. O kanlı fotoğrafa, basılı gazetede yer verilmedi; internette de buzlanarak sayfaya konuldu.

Bu olumlu bir gelişme. Hem ölen insanlara saygı açısından, hem de ölümün dehşet verici etkisinin okura yansıtılmaması açısından Hürriyet’in bu tutumunu sevindirici buldum. Sadece şehit haberlerinde değil, bütün ölüm olaylarında aynı özenli tavrın sergilenmesi gerekli…

Görüldüğü gibi, bu fotoğraflarla ilgili olarak mahkemenin yayın yasağı kararı almasına gerek yoktu. Bu etik ve mesleki bir sorun, bir hukuk sorunu değil…

Son günlerde etik kaygılar açısından bir olumlu gelişme de intihar haberleri konusunda yaşandı. Hürriyet, özellikle sosyal medyada yaygın biçimde işlenen, medya kuruluşlarının çoğunda haber yapılan Mehmet Pişkin adlı yazılım mühendisinin intiharına hem basılı gazetede hem de internette yer vermedi.

Bu doğru bir yaklaşımdı. Türk Psikologlar Derneği de bu intihar ile ilgili yaptığı açıklamada, “özellikle de bu türden bir intiharın medyada ele alınma biçiminin benzer örneklerin önünü açma riski taşıdığı” uyarısında bulunmuştu.

“Bulaşıcı” ve “özendirici” etkisi nedeniyle özel durumlar ve kamuoyunu yakından ilgilendiren ünlüler dışında intiharların haber yapılmaması gerektiğini öteden beri savunan bir Okur Temsilcisi olarak, Hürriyet’in diğer medya kuruluşlarından böylesine ayrışması beni heyecanlandırdı. Kutlanması gereken bu tutum, aslında Yayın İlkeleri’nden güç alıyor.

Ancak Mehmet Pişkin’in intiharının ana gazetede haber yapılmamasına karşın 24 Ekim’de Ege ekinde, 27 Ekim’de de Ankara ekinde intihar haberleri vardı. Umutluyum, Hürriyet’in intihar haberleri karşısındaki sorumlu habercilik anlayışı kalıcı olacak ve bölge eklerine de aynen yansıyacak. Diğer gazeteler de gelenekçi gazetecilik anlayışını daha fazla sürdüremez.