İDDİANAMEYLE GELEN TEKZİP

...

Yetkililerin, hele de bakanların doğruluğu şüpheli konularda açıklama yapmaması gerek. Aksi halde bu açıklamaları haberlerde veri olarak kullanan gazeteciler, istemeden de olsa okurları yanıltmış oluyor.

İçişleri Bakanı Muammer Güler, Cilvegözü’ndeki bombalı saldırının faillerinin Lazkiye’de yakalanmasına ilişkin “Film gibi operasyon” haberini yalanlamıştı. Ben de 18 Mart’ta, bu köşede “Bakanın açıklamasına dayanarak haber yanlış denemez” diye yazmış, gerçeğin zamanla ortaya çıkacağını vurgulamıştım.

Güler’in açıklamalarının güvenilirliği konusunda soru işaretleri yaratan ikinci konu, ABD’li Sarai Sierra’yı öldürdüğü iddiasıyla aranan Ziya Tasalı’nın Suriye’de yakalanma biçimiydi. Güler, Tasalı’nın, “Hatay’dan Türkiye’ye giriş yaparken, gözaltına alındığını” söylemişti.

Bakanın bu açıklamasından sonra Ziya Tasalı’nın Suriye’de çekilen görüntüleri yayımlandı televizyonlarda. Tasalı, Suriye’de muhalifler tarafından yakalandığını söylüyor, bakanı tekzip ediyordu. Ardından bazı gazetelerde Tasalı’nın Suriye’ye giden özel harekât polislerince yakalandığı da yazıldı.

Kafa karıştıran bu haberlerin hangisinin doğru olduğunun Ziya Tasalı’nın yargılanması sırasında ortaya çıkacağını düşünüyor, iddianameyi bekliyordum. İddianame geçen hafta çıktı; orada şöyle yazıyor:

“..sınır zafiyetini kullanarak Suriye ülkesine kaçak yolla gittiği, muhalifler safına katılmak istediğini söyleyip barınma sağladığı, bir süre sonra muhaliflerin içerisinde barınamayarak 17/03/2013 tarihinde muhalifler tarafından Cilvegözü Sınır Kapısında Türk Emniyet Birimlerine teslim edildiği..”

Demek ki, bakan Güler’in, Tasalı’nın kendiliğinden Türkiye’ye dönerken yakalandığı sözleri doğru değil. Özel bir polis ekibinin Suriye’ye gidip yakaladığı haberleri de gerçeği yansıtmıyor. Tabii yargılama sürecinde farklı bilgiler ortaya çıkarsa o başka.

Bakalım Cilvegözü’ndeki saldırının failleriyle ilgili yargı süreci de onların yakalanmasıyla ilgili senaryoları yalanlayacak mı? Takip edeceğim. Okurun doğru bilgi edinme hakkı adına…