HÜRRİYET HAKSIZLIK MI YAPMIŞTI?

...

Bir zamanlar “Zakkumcu doktor” diye anılan Dr. Ziya Özel, yıllar sonra yeniden gündeme geldi. Bu kez geçmişteki haberlerden farklı olarak Dr. Özel’e neredeyse övgüler düzülüyordu.

Kimi gazeteler, “Zakkum mucizeye gidiyor ama ‘Zakkumcu Dr.’ hâlâ küskün” ve “Zakkumcu doktor’a ABD’den ilk onay” başlıkları attı. Özetle, “Türkiye’nin kıymetini bilmediği Dr. Özel’in haklı çıktığı” görüşü aktarılmıştı bu haberlerde.

Merak ettim. Acaba “zakkumdan yaptığı ilaçla kanseri iyileştirdiği”ni açıkladığı zaman Dr. Ziya Özel’e nasıl bir haksızlık yapılmıştı? Hürriyet de ona haksızlık yapan yayın kuruluşlarından biri miydi? Bu sorunun yanıtını bulabilmek için arşive girdim. Dr. Özel ile ilgili ilk haber, Hürriyet’te 13 Şubat 1988 tarihinde çıkmıştı. O günkü haberi ve başlıklarını özetleyeyim:

Zakkum rezaleti: TRT’nin ekran şovu ile açıkladığı kanser ilacı umut kargaşası yarattı. TV haberlerinde Dr. Ziya Özel ve mucize kanser ilacını gören hastalarla yakınları önce doktorun evine, sonra da basın toplantısı yaptığı AKM’ye hücum ettiler. Çok sayıda hasta, yattığı hastaneleri terk edip ‘zakkum mucizesi’ne koşmak için hazırlığa başladı. Dr. Özel, Avukat Burhan Apaydın ile birlikte düzenlediği basın toplantısında ilacını tanıttı. Türk Tabipler Birliği’nden TRT ve doktora sert tepki: Şarlatanlık”

Hürriyet, izleyen günlerde “Zakkumcu doktora hasta hücumu”, “Zakkumda geri adım” “Zakkumla oynamayın” başlıklı haberler yapmıştı. 17 Şubat 1988 tarihli Hürriyet’in manşetinde “Zakkumda ilk cinayet: İyileşeceğini sanan astımlı hasta suyunu içti ve öldü” haberi yer alıyordu. Bu gelişmenin ardından “Zakkumcu doktora soruşturma” haberi çıkmış, sonra da Dr.Özel ortalardan kaybolmuştu. Birkaç yıl önce Özel’in ABD’de olduğu haberleri çıktı.

Peki 23 yıl aradan sonra ne oldu da Dr. Ziya Özel’e “itibarı” iade edildi? Gazetelerdeki haberlere bakılırsa “ABD Onkoloji Birliği patenti Dr. Özel’e ait olan zakkum ekstreli kanser ilacının Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından yapılan Faz 1 deneme çalışmasının başarıyla sonuçlandığını” açıkladı. Bu ne anlama geliyor? “Ekstrenin kullanıldığı 46 denekten 7’sinde kanser ilerleme süreci” durdurulabildi. Ama ekstrenin ilaç olarak piyasaya sürülebilmesi için “üç aşama”yı daha geçmesi gerekiyor.

Neymiş? Dr. Özel’in, Türkiye’de 23 yıl önce kendi kendine ilaç yapıp insanlara içirdiği “zakkum”, üzerinde 23 yıl çalışılmasına rağmen Amerika’da ancak birinci aşamayı geçebilmiş, ilaç olarak insanlara verilebilmesine hâlâ izin çıkmamış! Demek ki, Dr. Özel’in değil, “zakkum”un o şekilde kullanılmasına karşı çıkanların haklılığı kanıtlanmış durumda.

Çünkü sağlık ciddi bir konudur. Önüne gelen “Ben bir ilaç buldum” diye ortaya çıkamaz. Hele bir tıp adamı, tedavi edici özelliği bilimsel deneylerle kanıtlanmamış bir ürünü, ilaç diye sunamaz.

Bu açıdan bakınca görülüyor ki, zaman Dr. Özel’in değil, Hürriyet’in haklılığını kanıtlıyor. Zakkum, 23 yıl sonra ilaç haline getirilme yolunda bir adım ilerlese de Dr. Özel’in geçmişte yaptığı yanlıştı.