"Hilal Nesin'e sistematik saldırı" ve tek yanlı haber

...

      BirGün’ün “Hilal Nesin’e sistematik saldırı” başlıklı haberinde tiyatrocu ve yazar Hilal Nesin’in, “sosyal medyada yaygınlaşan yardım kampanyaları konusunda paylaşımda bulunmasının ardından hakaret ve cinsiyetçi saldırılara maruz bırakıldığı” belirtiliyordu.

     Aziz Nesin’in oğlu Ahmet Nesin’in eşi olan Hilal Nesin, yaşadıklarını anlatırken, “Sosyal medya paylaşımı yapmamın üzerinden bir saat geçmeden Tamer Dursun, hakkımda sosyal medyada yazı yazmaya başladı. 1.5 yıldır bana saldırıyor. ‘Aziz Nesin’in gelini’ diye her yerde benim hakkımda paylaşım yapıyor” diyerek pedagog ve yazar Tamer Dursun’u suçluyordu.

     Hilal Nesin’in suçlamalarını içeren bu habere, Almanya’da yaşayan Tamer Dursun tepki gösterdi. Sosyal medya hesabında “BirGün gazetesini halka şikayetimdir” başlığıyla kaleme aldığı yazıda Hilal Nesin’in 9 Mart 2021’deki ilk paylaşımında “direkt kendisini ve eşini hedef gösterdiğini”, konunun bir iki ay içinde kapandığını ama Hilal Nesin’in 17 Nisan 2022’de bir daha suçlaması üzerine tartışmanın yeniden açıldığını savundu. Tamer Dursun, bir paylaşım hariç cinsiyetçi bir saldırı olmadığını ve tehdit iddiasının da gerçeği yansıtmadığını yazdı.

    Bir okurun uyarısı üzerine Tamer Dursun’un BirGün’ün haberine yönelik eleştirisini gördüm. Sonra da iki taraf arasında yaşananları inceledim. Gördüğüm kadarıyla, olaylar Hilal Nesin’in geçen yıl IBAN numarası vererek yardım toplayanlarla ilgili bir paylaşımıyla başlıyor. Hilal Nesin paylaşımlarında isim vermese de “IBAN numarası dağıtanlar çok iyi birer hatiptir. Şiir de yazabilir hatta destan yazarlar kitapları vardır” ve “Tarlabaşı dayanışma topluluğu” diye yazarak Tamer Dursun ve eşini işaret ediyor. İki taraf arasında başlayan tartışmaların ardından Tamer Dursun ve eşi Aysel Toraman Dursun, topladıkları yardım paralarını kişisel çıkarları için kullandıkları iddiasının incelenmesi için Duisburg Alevi Toplumu’na (AABF) başvuruyorlar. Bu topluluktan 25 Mart 2021’de yapılan açıklamada Tamer Dursun ve eşinin yardım topladıkları hesapların incelendiği ve “olumsuz bir harcama tespit edilmediği” belirtiliyor.

    Ancak tartışmalar bununla bitmiyor; bu kez Almanya Alevi Kadınlar Birliği, Hilal Nesin’i destekleyen ve “Sosyal Medyada Hilal Nesin’e yönelik küfür, hakaret ve cinsiyetçi saldırıları kınıyoruz” denilen bir açıklama yapıyor. Ardından Hilal Nesin, Almanya’ya giderek Dursun çifti hakkında suç duyurusunda bulunuyor; ancak soruşturma dava açılmadan kapanıyor. Sonra da daha çok iki tarafı destekleyenlerin yürüttüğü kavga, hakaret, cinsiyetçi söylem, küfür ve tehditlerle sürüp gidiyor. Son aylarda yatışmış gibi görünen kavga, BirGün’de 20 Haziran’da yayımlanan haberin ardından yeniden alevleniyor.

     İki tarafın iddiaları, suçlamaları tamamen ayrı bir inceleme konusu. Ben gazetecilik açısından baktığımda BirGün’ün sadece Hilal Nesin’in anlatımına dayanarak haber hazırlamasını yanlış buldum. Böylesine uzun ve ağır suçlamalarla dolu bir kavgada tek yanlı haber hazırlamak yerine iki tarafı dinlemek, iki tarafın tezlerini de incelemek, en azından Tamer Dursun’un “karşı görüşü”ne haberde yer vermek gerekirdi.

   Şimdi haber yayımlandığına göre geriye tek seçenek kalıyor; cevap hakkı tanımak…

Faruk BİLDİRİCİ / 27 Haziran 2022