HESABI VALİLİK ÖDEMEMİŞ

...

“Peşmergenin hesabı kapandı” diye yazarken bu konunun benim için de kapandığını sanıyordum. Meğer kapatamamışım. Yazının ardından yeni veriler çıktı ortaya. Bu kez faturayı ödeyen kurumla ilgili soru işaretleri doğdu.

Halbuki Ahmet Can’ın kaleme aldığı “Peşmergenin hesabı ödenmedi” haberini araştırırken, yemek faturasının ödenip ödenmediğine ve haberin eksiklerine odaklanmıştım. Restoran sahibinin ardından Valilik Basın Bürosu Müdürü M.Emin Seymen de “faturanın ödendiğini hatta bu bilgiyi valinin ağzından yazabileceğimi” söyleyince, “Peşmergenin hesabı kapandı” diye yazmıştım.

Yine de hiçbir kuşku kalmasın istedim. Bilgi Edinme Kanunu’na dayanarak, İçişleri Bakanlığı’na başvurdum. 12 Kasım’da geldi resmi yanıt. Ş.Urfa Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı, kesin bir dille reddediyordu ödemeyi: “Dilekçeniz incelenmiş olup, Başkanlığımız tarafından böyle bir fatura ödenmemiştir.”

Şaşırdım tabii yanıtı görünce. Hemen M.Emin Seymen’i aradım; durumu anlattım. “Fatura ödendi” diye tekrarladı yine. Ben çelişkiyi gidermek gerektiğinde ısrar edince, “ Özel Kaleme sorayım” dedi.

Bir saat kadar sonra da Ş.Urfa Valisi İzzettin Küçük aradı. Durumu anlatıp, sorular yönelttim. “Valiliğime bağlı hiçbir müesseseden ödeme yapılmadı” dedi ve yanıtladı:

“Fatura kesilmiş olabilir ama jandarma ve polis dahil ödeme yapılmadı. M. Emin Seymen Bey faturayı görünce size öyle söylemiş olabilir ama ödeme olmadı. Eğer restoran sahibi bizim ödediğimizi söylüyorsa hangi banka hesabından ödeme yapıldığına dair belge göstermeli. Valilik olarak ödeme yapsam da bunda bir sorun olmaz. Fakat ödemedik. Başka bir kurumdan ödenmiş midir bilemem, bizim kesemizden bir ödeme yok.”

Valinin ardından restoran sahiplerinden Bekir Demirol’u yeniden aradım. “Bize ödeme yapıldı” diye yinelerken, ödeyen kurum konusunda net konuşmadı:

“Elimizde ödeme yapıldığını gösteren bir belge yok. Çünkü ödemeyi banka hesabından yapmadılar. Valilikten mi başka yerden miydi bilmiyorum, geldiler nakit olarak ödediler. İsterseniz gelin size ödeme için geldiklerini gösteren kamera görüntülerini göstereyim. Haberinizde yemeğin saati bile yanlıştı.”

Böylesine bir belirsizlik doğunca ismini vermek istemeyen başkalarıyla da konuştum. “Bu fatura bir şekilde ödendi” yanıtını aldım. Hatta “Faturanın değiştirilmiş olabileceği” de söylendi.

Hal böyle olunca yemek faturasını kimin ya da hangi kurumun kapattığı sorusu ortaya çıkıyor. Acaba Peşmergenin yemek faturasını, valilik yerine genelde perde arkasında faaliyet gösteren bir devlet kurumu mu ödedi? Bilemiyoruz. Umarım bir açıklama gelir, bu soruya da bir yanıt buluruz. Ortada bir giz perdesi olduğu kesin…

Keşke bu denli karmaşık bir konuda hemen değerlendirme yapmak yerine valilikten resmi yanıt gelmesini bekleseymişim. Bu da benim hatam. Yetkililerin medyaya yanıltıcı bilgi vermelerini eleştiren yazılarımı hatırlamam gerekirdi.