GÜNEŞ GÖZLÜKLÜ KADIN

...

“Ceo’yu buzlayıp kadını apaçık vermek neden? Kişinin ticari itibarı zedelenebilir diye mi buzlandı? CEO’yu buzlarken, kadının yüzünün kapatılmaması ciddi şekilde şüphe yaratıyor. Magazinel ilgi adına haber yapma niyeti bu. Kadını ifşa etmekten çekinilmiyor.”

Okurun görüşlerini aktardığım Üçüncü Sayfa Editörü Cenk Öz, eleştiriye üç madde halinde yanıt verdi:

“1. Erkek henüz suçlu bulunmadı, yazılanlar kadının iddiası. 2. Kadının gözlükleri yüzünü bizim buzlamayla kapatacağımızdan daha fazla gizliyor. Bu fotoğrafı o nedenle 5-6 kare arasından seçtik. 3. Ayrıca kadının adını da rumuzlu bile vermedik. Çünkü bu konularda gerçekten çok hassas davranıp hata yapmamaya çalışıyoruz.”

Hemen belirteyim, üçüncü sayfada kadınların özne olduğu haberlerde dikkatli davranıldığını ben de gözlüyorum. Bu haberde de özen gösterildiğine inanıyorum. Kadının adının kullanılmaması iyi olmuş.

Ancak o güneş gözlüklerinin genç kadının tanınmasını engellediği kanısında değilim. İnternette de kullanılan fotoğraf, bu olayın ülkesinde de duyulmasına yol açabilir. Olayın mağduru olan kadın, ülkesinde mağdur duruma düşebilir.

Zaten erkeğin fotoğrafının nasıl buzlandığına bakmak bile aradaki dengesizliği görmek için yeterli. Erkeğin sadece gözleri kapatılmamış, yüzü tamamen buzlanmış. Suçlamalar kesinleşmediği için erkeğin yüzünü gizlemek bence de yerinde bir davranış ama aynı çaba kadın için de harcanmalıydı.

Kendi insanlarımıza nasıl davranıyorsak yabancı kişilere de aynı standartları uygulamalıyız. Bu kadın Türkiye vatandaşı olsaydı, o fotoğrafı, güneş gözlüklü diye buzlamadan kullanabilir miydik? Hiç sanmıyorum.