EZHEL VE SANATÇININ TUTUKLANMASI

...

Rap sanatçısı Ezhel’in (Sercan İpekçioğlu) tutuklanması, Hürriyet’te “Pişmanım” başlığıyla haber oldu. Operasyonla gözaltına alındığı, pişman olduğunu söylediği ve şarkılarında uyuşturucuyu özendirdiği gerekçesiyle tutuklandığı aktarılıyordu. Benzer haberler başka gazetelerde de yer alıyordu.

Fakat aynı gün sanatçının sosyal medya hesabından bu haberlerin dikkate alınmaması yönünde bir açıklama yapıldı. Sanatçı cezaevinden gönderdiği mektupta da gazetelere kızgındı:

“...Kadıköy’de yapılan operasyonda gözaltına alınmışım. Herkes bilsin isterim ki polis beni ifadeye çağırdı ve sonraki sabah, başım dik ve gönlüm rahat şekilde Vatan Emniyet’e ifade vermeye gittim. Beni bir kaçak ve korkak gibi gösteren tüm medyayı kınıyorum.”

Bunun üzerine ünlü rap’çinin avukatı Fuat Ekin ile görüştüm. Ezhel’in operasyonla gözaltına alındığı ve daha önce bir soruşturmada adli kontrolle serbest bırakıldığı iddialarını yalanladı ve “Sadece hintkeneviri ile çektirdiği fotoğrafı Instagram’da paylaşmasından ötürü pişman olduğunu söyledi” dedi.

Ezhel’in emniyet ifadesine baktım. İki sayfalık ifade metninde ilk soruda Ezhel’in “davet üzerine Şube Müdürlüğümüze geldiği” vurgulanıyor. Demek ki Hürriyet ve internette yayımlanan haberlerdeki “operasyon ile yakalandığı” bilgisi yanlış. Bir süre önce “adli kontrol ile serbest bırakıldığı” konusunda ise ifade metninde bir bilgi bulunmuyor.

“Pişmanlık” konusu son soruda geçiyor. Ezhel, “şarkılarını uyuşturucu maddeyi özendirmeye yönelik yapmadığını” savunuyor, şunları söylüyor:

“Daha önce yaptığım ‘Yarınımız yok’ şarkısında da ecstasy, eroin ve bonzai gibi maddelerin kullanımının zararları olduğu yönünde şarkı sözlerim vardır. Suç olduğunu bilseydim kesinlikle bu tür paylaşımlar yapmazdım, pişmanım.”

Anlaşılan, “pişmanım” sözünü sosyal medyadaki iki “hintkeneviri fotoğrafı” paylaşımı için kullanmış. Zaten bir önceki soruda da bu fotoğrafları paylaşmanın suç olduğunu bilmediğini söylüyor. Şarkılarından dolayı pişmanlığı söz konusu değil. Dikkat edilirse sosyal medyada yayınlanan mektubunu da “Kahrolsun sansür. Yaşasın tam bağımsız rap” diye sonlandırıyor.

Tutuklanan sanatçı müziğini savunurken, gazetedeki haberde onu geri adım atmış ve “suçlu olduğunu kabul etmiş” gibi sunmamalıydık. İnternetteki “tutuklandı” haberinde de “İstanbul Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri (...) bazı şarkılarında uyuşturucu kullanımını özendirdiğini belirledi” denilerek suçlu olduğu kesinmiş gibi yazılması da yanlış.

Kaldı ki bir sanatçının şarkıları nedeniyle tutuklanmasına ve böyle bir gerekçeyle hakkında dava açılmasına demokrasilerde sık rastlanmaz. Yargılanmasına 19 Haziran’da başlanacak olan Ezhel’in tutuklanmasına, sanatçının düşünce ve ifade özgürlüğü penceresinden bakmalı, bir tutuklama haberinden daha fazla ilgi göstermeliydik.