ERKEK GÖZÜYLE KADIN SUÇLAMAK

...

“Kadın hâkim için ayrımcılık şikâyeti” başlıklı haber, boşanma davasını kaybeden kocanın, davanın kadın hâkimini Hâkim ve Savcılar Yüksek Kurulu’na şikâyet etmesini konu alıyordu. 29 Aralık 20011’de yayımlanan bu haberin spotunda A.K. adlı kocanın, kadın hâkim Gülay Berkay’ı “ayrımcılık yaptığı” iddiasıyla HSYK’ya şikâyet ettiği bilgisi veriliyordu.

Kadıköy 3.Aile Mahkemesi Hâkimi Gülay Berkay, haberdeki suçlamaları yalanlayan bir metin gönderdi. Berkay’ın görüşleri özetle şöyle:

“Her iki tarafın karşılıklı iddiaları ile temellendirdikleri delilleri toplanmış ve bu delillerden, her iki tarafın da güven sarsıcı davranışları nedeni ile kusurlu oldukları, ancak davacı kocanın davalı kadına uyguladığı sözel ve psikolojik şiddet nedeni ile kadına nazaran daha kusurlu olduğu kabul edilmiştir.

Esasen davacı koca eşini dövmüş, fiziksel şiddet uygulamış ve Kadıköy 1. Aile Mahkemesi’ndeki boşanma davasında tedbir kararı ile bir müddet evden ve kadının işyerinden uzaklaştırılmış; eşler ayrı yaşamışlar ve çocukları için yeniden bir araya geldikleri ve boşanma dosyası işlemsiz bırakıldığından, kocanın bu fiilinin kadın tarafından affedildiği kabul edilerek sonradan açılan bu boşanma davasındaki sebeplerin dışında bırakılmıştır.

Hal böyle iken daha ağır kusurlu kocanın beyanları ile yetinilerek, etraflıca araştırma ve soruşturma yapmadan, zarar verme kastı ile kişilik haklarım ihlal edilecek şekilde yayınlanması 5651 sayılı kanunun 9.maddesine aykırıdır.”

Aynı haberde suçlanan eski eşten de yanıt geldi. Güler Serpil Kervan adına avukatının gönderdiği metinde iddialar yalanlandı:

“Eş ve çocuklarına psikolojik ve fiziksel şiddet uyguladığı ve bu yüzden ağır kusurlu olduğu tespit edilen Adnan Kervan’ın eşi Güler Serpil Kervan’a tazminat ödemesine hükmedilmiştir. Hal böyleyken davayı kaybeden Adnan Kervan’ın gerçek dışı beyanları araştırma ve incelemeye tabi tutulmadan haber diye verilmiştir. Müvekkil, hiçbir suretle kocasını aldatmamış, sadakatsizlik teşkil eden bir tutum ve davranışta da bulunmamıştır. İlişkisine karşı çıkan çocuklarını sokağa atma gibi bir davranışı da olmamıştır. “

Değerlendirme

Kuşkusuz bir erkeğin, kadın hâkimi HSYK’ya şikâyet etmesi haber. Ama haberde suçlanan iki kadının yanıtı da olmalıydı. Suçlanan kadınların görüşleri ya da en azından mahkeme kararından alıntılar, hem haberi bilgi yanlışlarından arındırır; hem de davaya incinmiş bir erkeğin gözüyle bakılmasını önlerdi. Örneğin, aldatma ve çocukları sokağa atma iddiaları doğru gibi sunulmamış olurdu.

Zaten Selçuk Yaşar da haberi yazmadan önce hâkime ulaşmaya çalışmış, telefonla aramış, not bırakmış ama maalesef hâkim Berkay, kendisiyle konuşmamış. Fakat Güler Serpil Kervan hiç aranmamış.

Dikkatimi çeken diğer nokta, haberde kadın hâkimin adının açıkça yazılmasına rağmen karı kocanın sadece rumuzlarının kullanılması. Oysa biraz flu da olsa fotoğraf ve rumuzlar yan yana gelince kimlikleri zaten belli oluyor.