Çiller'in siyasete dönüşü ve zorlama haberler

...

     Son bir haftadır eski başbakanlardan Tansu Çiller’in parti kurmaya hazırlandığı iddiaları medyayı sardı.

    Tansu Çiller’in yeniden siyasete dönmek için görüşmeler yaptığını ilk önce Can Ataklı ortaya atmıştı. Can Ataklı, 20 Aralık 2021’de Youtube hesabından yayımladığı videoda Çiller’in AP Genel Başkanı Vecdet Öz ve DYP Genel Başkanı Çetin Açıkgöz ile ayrı ayrı görüştüğünü ama onların bu öneriyi kabul etmediklerini belirtiyor; artık 79 yaşına gelen Çiller’in, siyasete girmesine dair şüphelerini de dile getiriyordu. 

     Zaten Can Ataklı, Çiller’in “siyasi yaşamının bittiği” kanısına yıllar önce varmıştı. 2017’de Sözcü’deki bir yazısında “...Çiller'in yaşı çok ilerledi. O’nun siyasi hayatı 2002 yılında sona erdi” görüşünü dile getirmişti.

     Çiller’in bunca yıl aradan sonra siyasette başarılı olabileceğine o da inanmıyordu.

     Koray Aydın: “Zemini inşa edemedi”

     Başkalarının da ilgisini çekmemiş olacak ki, Can Ataklı’nın yayını sonrasında medyada yankı bulmadı. Aradan bir buçuk ay geçtikten sonra Sözcü gazetesinden Ruhat Mengi, İyi Parti Genel Başkan Yardımcısı Koray Aydın ile söyleşi sırasında bu konuyu yeniden gündeme getirdi:

   “Çiller'in parti kuracağı, hatta örgütlenmeyi tamamladığı iddiası var. Can Ataklı, Youtube’da etraflıca söz etti. Bu parti kurulursa merkez sağda bir değişikliğe sebep olabilir mi?”

    Koray Aydın soruyu yanıtlarken Çiller’in siyasete girmeye çalıştığını doğruladı; parti hazırlığının ilerlediği iddiasını ise reddetti:

   “Böyle bir partiyi kurmak istiyorlar. Tansu Çiller, İyi Parti'nin oylarını kırmaya çalışmak için Erdoğan tarafından görevlendirilmiş bir proje kişisidir. Ama parti kuracak zemini inşa edemedi çünkü görüşme yaptığı insanların yüzde 97'sinden karşılık alamıyor. Siyasi alanda boşluk yok, Tansu Çiller'in de itibarı yok, ciddiye alan da yok.”

    Sözcü, Koray Aydın’ın bu yanıtını 6 Şubat’ta “Erdoğan, Çiller’e parti kurdurmaya çalışıyor” diye manşetine taşıdı. Aslında Koray Aydın, Çiller’in girişiminin başarısızlığa uğradığını söylüyordu ama Sözcü, bu manşetiyle Çiller’in parti çalışmasının gerçekleşmekte olduğu algısı yaratmayı tercih etmişti.

     Nitekim onlarca internet sitesi de Sözcü’nün haberini “Çiller parti kuruyor” diye kopyaladı, televizyonlardaki tartışma programlarına da sirayet etti bu mevzu.

  Çiller’in yalanlaması yayımlanmadı

    Fakat bu haberlerin ardından Çiller’in avukatı Dilek Özışık, “Tansu Çiller’in siyasi parti kuracağına dair yaratılmak istenilen algının gerçekle hiçbir ilgisi yoktur” açıklaması yaptı.

    Çiller de Abdülkadir Selvi’nin sorusuna, “Ben hakikaten şaşırdım. Çünkü benim bu aşamada siyasi parti kurmak gibi bir kararım yok. Bu tür haberlerin amacı başka ve gerçekle bir ilgisi yok” yanıtını verdi. Çiller, kendisine her seçim öncesinde bu tür talepler geldiğinden söz etti.

     Çiller’in AP ve DYP Genel Başkanları ile görüştüğü iddiası ise havada kaldı. Çünkü Selvi ona bu konuyu sormamıştı! Tabii Selvi, Can Ataklı’nın Youtube yayınını izlemediği için Çiller’in bu kişilerle görüştüğü iddiasını bilmiyor olabilirdi.

      Sözcü gazetesi Çiller’in yalanlamasına rağmen parti kurma hazırlıklarının ilerlediği iddiasını doğrulama çabasını sürdürdü. Ruhat Mengi, 9 Şubat’ta söyleşi yaptığı kamuoyu araştırmacısı M. Ali Kulat’ın, “Eski DYP’li milletvekilleriyle konuştum, bu konuda kesin bilgi veriyorlar. Tansu Çiller Hanımefendi’nin önümüzdeki günlerde parti kurma hazırlığında olduğunu, bu konuda bir çalışma yürüttüklerini bana da ifade ettiler” sözlerini yayımladı.

   Bu da internet sitelerinde “kesin bilgi” diye haber oldu. Sanırsınız Kulat, bu iddiaların asıl muhatabıydı. Oysa o da birileriyle konuşmalarını aktarıyordu.

     Aynı gün Sözcü’de DP Genel Başkanı Gültekin Uysal’ın bu konudaki bir soruya, “Çiller’in DP’yi istediği bilgisini yalanlayamam” yanıtı verdiğine dair bir haber yer alıyordu. Haberde “Eski Başbakan Tansu Çiller, bu iddiayı ‘Şimdilik kurmayacağım’ şartıyla yalanlarken, Uysal’dan farklı bir açıklama geldi” deniliyordu.

      Halbuki Çiller, parti kuracağı iddiaları hakkında öyle “şartlı” konuşmamış, “Bu haberlerin gerçekle ilgisi yok” diye net bir dille yalanlamıştı. Ayrıca Sözcü’nün tırnak içinde yazdığı gibi “Şimdilik kurmayacağım” gibi bir sözü de yoktu. Çiller’in sözleri “Bu aşamada siyasi parti kurmak gibi bir kararım yok” şeklindeydi. Sözcü bu cümleleri kendine göre değiştirmişti.

       Nafile bir gündem yaratıldı

      Aslında bunca haber, bunca konuşma siyasette dengeleri değiştirecek bir gelişmeye tekabül etmiyordu. Söylenenler, Çiller’in, -açıklamasının tersine- siyasete dönmeye çalıştığı ama DYP, AP ve DP’nin başına geçme isteğinin boşa çıktığına, yeni parti kurma hazırlığının da iyi gitmediğine işaret ediyordu.

    Nitekim DP Genel Başkanı Uysal da Gazete Duvar’ın sorularını yanıtlarken Çiller’in parti kuracağı iddialarını “nafile çabalar” diye nitelendiriyordu. Turktime sitesinin, Çiller’in “eski milletvekili Ömer Bilgin öncülüğünde Büyük Türkiye Partisi adlı bir parti kurmaya hazırlandığı” haberi de girişimin zayıfladığının başka bir göstergesiydi.  

      Sonuç olarak, Çiller’in siyasete dönmeye hazırlandığı iddiaları gerçek olsa bile karşılığının olmadığı ortaya çıkmıştı. Buna rağmen Sözcü gazetesinin “Erdoğan, Çiller’e parti kurdurmaya çalışıyor” manşetinin ardından sanki Çiller’in siyasete dönme hazırlıkları başarıyla ilerliyor gibi haberler yapılmaya devam edilmesi, böyle bir gündem maddesi yaratılması yanlıştı.

     Dikkat edilirse, bu haberlerde “Parti kuracak zemini inşa edemedi” ve “nafile çaba” gibi değerlendirmeler altlarda tutulmuştu. Neden? Çünkü bu değerlendirmeler öne çıkarılsaydı haber küçülecekti; bu konunun gündem meşgul etmekten öteye gitmeyeceği kendini gösterecekti!

     Peki Çiller siyasete dönüyormuş gibi zorlama haberler yazıldı da ne oldu? Benzer “kulis” haberleri gibi Çiller’in partisiyle ilgili haberler bir süre daha gider, sonra diğer “o bunu dedi”, “şu şöyle konuştu” haberleri gibi bu da hiçbir tortu bırakmadan silinir gider.  Gazeteci milleti de uğraştığıyla ve okuru/izleyiciyi meşgul ettiğiyle kalır.

Faruk BİLDİRİCİ / 12 Şubat 2022