ÜRPERTİCİ BİR FOTOĞRAFTI
Gazetecilik refleksi korkuyu bastırır. İnsanlar kurşunlardan kaçarken gazeteciler, tam da kurşunların geldiği yere gider. Rusya Büyükelçisi Andrey Karlov’un saldırıya uğradığı gece de öyle oldu. Salondaki herkes kaçarken, Hürriyet muhabiri Haşim Kılıç, Associated Press (AP) muhabiri Burhan Özbilici ve Sözcü muhabiri Yavuz Alatan orada kalıp fotoğraf çekmeye devam ettiler.

Haşim Kılıç’ın çektiği fotoğraflar, Hürriyet internet ve CNNTürk’te yayınlandığında saldırının üzerinden henüz dakikalar geçmişti. Türkiye ve dünya önce onun gözüyle gördü saldırıyı. Hürriyet de ilk baskılarda Kılıç’ın fotoğrafını manşet yaptı. Bu fotoğrafta ön planda büyükelçinin cansız bedeni görünüyordu; saldırgan ise elinde silahıyla arkada duruyordu.

Şehir baskılarında bu fotoğraf değiştirildi, yerine Burhan Özbilici’nin çektiği fotoğraf konuldu. Çünkü bu fotoğrafta diğerinin tersine saldırgan ön plandaydı, bir elinde silah, öbür elini havaya kaldırmış bağırıyordu; büyükelçinin bedeni ise arkadaydı ve baş kısmı mizanpajda kapatılmıştı.

Bence de bu fotoğrafın böyle kullanılması yerinde bir karardı. Büyükelçinin cansız bedenini ve yüzünü yakından göstermiyor; tersine saldırganı öne çıkarıyordu. Saldırganın yüzünün açıkça göründüğü bu fotoğraf, ölümü geriye almıştı. Sarsıcı bir şiddet fotoğrafıydı ama okurlar üzerinde travmatik etkide bulunacak kadar kanlı, vahşi ayrıntılarla dolu da değildi. Nitekim Hürriyet’in yanı sıra Habertürk, Akşam, Posta ve Takvim gazeteleri Burhan Özbilici’nin çektiği bu fotoğrafı kullanmışlardı. 

Yine de bu fotoğrafın yayınlanmasını eleştiren okurlar oldu. Ufuk Gürkan adlı okurumuz, “Büyükelçinin cenazesinin alenen gösterilmesini, Hürriyete yakıştıramıyorum! Ailesine saygı göstermeliydiniz” eleştirisinde bulundu.

Elbette büyükelçinin ailesine saygı göstermek gerek ama bu fotoğrafın yayınlanmasını tıpkı savcı M.Selim Kiraz’ın rehin alınması olayındaki fotoğrafta olduğu gibi “aileye saygısızlık” olarak nitelendirmek yanlış. Evet üzücü, çok üzücü ama küçük düşürücü bir görüntü yok ortada.

Kaldı ki, dünyada birçok tv ve gazete de Hürriyet ile aynı fotoğrafı kullandı. ABD’de yayınlanan New York Times gazetesi editörleri aralarında tartıştıktan sonra görüş birliği sağlamış bu fotoğraf üzerinde. Gazetenin Standartlar Editörü Phil Corbett, “durumun önemini gösteren güçlü bir fotoğraf” diye tanımladığı bu kareyi tercih etmelerinin nedenini kendi gazetesinde şöyle açıkladı:

“Bana kalırsa bu fotoğraf saldırının şoke edici doğasını, hikâyeyi betimlemekten daha güçlü bir şekilde sergiliyor. İyi giyimli tetikçi, zarif bir ortam. Bunların hepsi haber değeri taşıyor ve fotoğraf ürpertici olsa da, kanlı ya da gereksiz bir şekilde sansasyonel değil.

Kullanmamaya karar verdiğimiz bir sürü fotoğraf oluyor. Ne yazık ki, fotoğraf editörlerimiz hergün üzücü, hatta tüyler ürpertici fotoğraflar görüyorlar, Suriye’deki savaştan ya da katliamdan, terörist patlamalardan. Böyle fotoğraflar üzücü olmakla kalmayıp zamanla okurları hissizleştirebilir.”

Yeri gelmişken açıklayayım, artık batıda bazı gazeteler “Standartlar Editörü” istihdam etmeye başladı. Bu editörler, ombudsmanlardan (Okur Temsilcisi) farklı olarak yayın öncesinde etik denetim ve danışmanlık yapıyor.

O nedenle Phil Corbett’in söyledikleri bir uzman görüşü…

 

Ölmüş PKK’lıdan talimat

“Hain Kobani’den” manşetinde “PKK’lı teröristin Kobani’den gelip Suruç üzerinden Türkiye’ye girdiği”, Kayseri’deki saldırının talimatını “Azad Siser kod isimli E.G. ve Hoca kod isimli S.Ç.’nin verdiği belirtiliyordu.

19 Aralık’ta yayınlanan bu manşetin ardından PKK’ya yakın internet sitelerinden “Hürriyet, ölüyü diriltti” haberleri çıkmaya başladı. Bazı okurlardan da aynı yönde eleştiriler geldi. Kayseri’deki saldırının talimatını verdiği yazılan Azad Siser kod adlı Ekrem Güney’in aylar önce öldüğü, bununla ilgili haberin de o zaman Hürriyet’te yayınlandığı öne sürülüyordu.

Hemen arşive girip baktım, eleştiriler doğruydu. 5 Mayıs 2016 tarihli Hürriyet’te yayınlanan “Biri maviden biri turuncudan” başlıklı haberde Lice’de düzenlenen operasyonda öldürülen PKK’lılar arasında örgütün “orta saha sorumlularından Azad Sised kod adlı Ekrem Güney” de yer alıyordu.

Her ne kadar kod isminin yazılışında farklılıklar olsa ve son haberde ismi kodlanarak verilse de her iki haberde aynı PKK’lının kastedildiği tartışma götürmeyecek kadar net. 

Haberi yazan muhabir ile de konuştum, “kaynakların kendisine bu yönde bilgi verdiğini, söylenenleri başka kaynaktan kontrol etmesinin de mümkün olmadığını” söyledi. Anlaşılan bir kaynak yanıltması ile karşı karşıyayız.

Fakat bu durum gazeteci olarak bizim sorumluluğumuzu ortadan kaldırmıyor. “Sekiz ay önce ölen birinin saldırı talimatı verdiği”ni yazmak vahim bir hata. Hem bu haberdeki “saldırganın Kobani’den geldiği” gibi diğer bilgileri şüpheli hale getiriyor; hem de Hürriyet’in güvenilirliğine gölge düşürüyor.

Unutmayalım, kaynağı gizli haberlerde bu tür risk her zaman vardır. O nedenle mümkün olduğunca aktarılan bilgiyi kontrol etmek, o da olmuyorsa süzgeçten geçirip isim, sayı gibi ayrıntı vermemek en doğrusu.

 

Okurdan kısa kısa

Avni Aksaycık: “Milli Piyango, Mustafa Kemal ve Rutkay Aziz’i nasıl karıştırdı” haberinde alıntılanan yazının #tarih dergisinin son sayısında olduğu belirtilmiş. Ama bu yazı derginin Kasım 2016 sayısında yer almıştı. (16 Aralık)

Sedat Danış: İnternette spor sayfanızdaki Puan-Fikstür güncellemesini yapanlar izine mi çıktı acaba? Sayfalar geçmişte donup kalmış.

Ayhan Yükseler: Arda Turan haberinin başlığında “Yedekliğe alışık değilim” yazılırken altta “Yedek soyunan milli yıldız bunun kendisi için alışılmadık bir durum olmadığını söyledi” deniliyor. İki cümle birbirinden farklı. (18 Aralık)

Asım Bitkici: Beşiktaş’ın Dinamo Kiev yenilgisinin ardından “İskoç yapımı facia” başlığı atmanız yanlış. Bütün İskoçları zan altında bırakan nefret söylemi bu. (7 Aralık)

Nihat Üner / Nazmi Anıl: Pes yani, internette habere başlık koymuşsunuz “Dört çocuğu da Levent Kırca’yı reddetti” diye. Habere bakıyoruz Levent Kırca’yı değil mirası reddetmişler!

Doğuş Yiğit: Hollanda’da 2002’de trafiğe açılan tüneli yeni gibi haber yapmanız yetmiyor, bir de fizik kurallarına aykırı olduğunu iddia ediyorsunuz. Nihayetinde bu da Avrasya tüneli gibi bir tünel. (9 Aralık/İnternet)

Nurettin Düker: 67 yaşında bir Hürriyet okuruyum. Ama artık yazılarınızı okumakta çok zorlanıyorum. Zira bazı yazılarınızın puntoları çok küçüldü.

Ahmet Özer: Hürriyet’in “Mesnevî-i Şerif” promosyonunun 17 Aralık’ta Ankara baskılarında yayınlanan tam sayfa duyurusunun giriş cümlesi şöyle: “Şeb-i Arûz Hz. Mevlanâ’nın Vuslat Yıldönümü…” Doğrusu “Şeb-i Arûs” olmalıydı. “Şeb-i Arûz” ile farklı anlam taşıdığı ortada. 

Berkay Habiboğlu: “3 aylık bebeğini fareler yedi!” İnternetteki bu başlığı okurken allak bullak oluyorum, üzülüyorum. Şok oldu, şoke etti, büyük şok başlıklarından zaten bıktık usandık ama bu kadarı da fazla artık. (22 Aralık)

FARUK BİLDİRİCİ / HÜRRİYET / 26 ARALIK 2016

Diğer Haberler

Okur Görüşleri

Görüş Bildir

Endişelenme! E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar doldurulmalıdır (*).

Takip Edin

Video

Okur Görüşleri