ÇOCUĞU KİM VURDU?

10 yaşındaki Mehmet Ezer’in polisin attığı gaz kapsülüyle yaralanması haberinin başlığı, “Gaz kapsülü çocuk vurdu” şeklindeydi. Aynı başlık gazeteden alınarak internette de kullanılmıştı. 26 Mart sabahı erken saatlerde tepkiler geldi bu başlığa.

İlk mesajını gönderen Aybars Karaçalı, “Hadi yaa! Özneye bak” diyordu. Karaçalı’nın mailini hemen İnternet Haber Merkezindeki arkadaşlara ilettim, başlığı önce “Yine gaz kapsülü yine çocuk” olarak değiştirdiler. Sonra da “Bir Berkin de Silvan’da” oldu başlık ve gün içindeki gelişmelere göre de sürekli yenilendi.

Karaçalı, ilk başlığın düzeltildiği bilgisini vermemin ardından yeni bir mail gönderdi:

“Sorun Türkçe sorunu değil, gazetecilik sorunu! Gaz kapsülünü nesneye çekmek ile habercilik olmaz. Eylemi gerçekleştiren özneyi de eklemeniz lazım. Buradaki başlık ‘Polis yine gaz kapsülü ile çocuk vurdu’ vb olmalıydı. Birilerini rahatsız etmemek için yumuşatarak başlık atınca görevinizi tamamlamış olmuyorsunuz. Çok üzücü.”

Evet, Karaçalı’nın vurguladığı gibi, gaz kapsülü kendiliğinden fırlayıp çocuğun başına çarpamayacağına göre, “Gaz kapsülü çocuk vurdu” başlığı yanlış. Ancak haberin o gaz fişeğini polisin attığını gizleme ve birilerini rahatsız etmeme çabasıyla o şekilde sunulduğu eleştirisine katılmıyorum.

Silvan’da 10 yaşındaki o çocuğun yaralanması haberi, 26 Mart’ta sadece altı gazetede birinci sayfaya çıkarılmıştı; Hürriyet de onlardan biriydi. Hürriyet’te, ilk sayfadaki o yanlış başlığın altındaki spotta “Polisin attığı gaz bombası kapsülünün başına isabet ettiği belirtilen 10 yaşındaki Mehmet Ezer yaralandı” denilmişti. Polisin sorumluluğunun üzeri örtülmüyor, okura bu bilgi veriliyordu. Ayrıca internette daha sonra konulan “Bir Berkin de Silvan’da” başlığı, Berkin ile Mehmet arasında bir ayrım yapılmadığını gösterdi.

Doğrusu da bu. Polisin 45 derecelik açıyı gözetmeden çocukları hedef alarak gaz fişeği atması İstanbul’da olsa da haber, Silvan’da da olsa. Bu olaylara haber değeri katan, nerede olduğu değil, her ikisinde de insan hayatının hiçe sayılması. Hem de vatandaşların güvenliğini sağlamakla görevli polisler tarafından…

 

“Umami”si bol bir eleştiri

Sözcü gazetesi yazarı Oray Eğin, aynı zamanda çok dikkatli bir okur. Bir süredir ABD’de yaşamasına rağmen Türkiye’de çıkan gazeteleri, eklerine varana değin satır satır yudumlamadan gün geçirmiyor anlaşılan.

Hürriyet’in Cumartesi ekinde gördüğü bir yanlışı önce Twitter’da yazdı; sonra o tweeti bana gönderdi. “Refika’nın mutfağı” köşesini hazırlayan Refika Birgül’ün, 22 Mart tarihli “O mükemmel hamburger’i evde nasıl yaparız?” yazısını eleştiriyordu. Eğin, “Umami’yi malzeme sanmış; pahalı ve zor bulunurmuş!” diyerek, Birgül’ün yazısındaki şu bölüme işaret ediyordu:

“Hamburger zincirlerinde yapılan hamburgerlerin neredeyse tamamında Worcestershire sos var. Bu sosun temelinde umami kullanılıyor. Gayet pahalı ve zor bulunan bu malzeme yerine memleketimizde olanı kullanmak gayet mantıklı.”

Bu bölümde yanlışlık olduğu açık. “Umami” bir malzeme değil, “tatlı, ekşi, acı ve tuzlu ile birlikte beş temel tattan biri”. Wikipedia’ya göre, “umami” Japonca’da “hoşa giden tat” anlamına gelen ve Profesör Kikunae Ikeda’nın seçtiği bir sözcük.

Ancak Refika Birgül’ün yazısındaki yanlışın kaynağı, yazarın kendisi değil. Eğin’in eleştirisini ilettiğim editör arkadaş, yazının orijinalini kontrol ettikten sonra “bu hatanın yazının sayfaya konulması sırasında meydana geldiği”ni kabul etti. Birgül’ün yazısındaki bir satır, sayfada atlanmış, “Bu sosun temelinde umami kullanılıyor” cümlesinin aslı şöyleymiş:

“Bu sosun temelinde umamisi çok olan ançuvez, pekmez, sirke, soğan, sarımsak ve demirhindi kullanılıyor.”

Zaten Birgül daha önce “umami” ile ilgili iki yazı yazmış. “Umumun çok sevdiği umami” ve “Umami sos ve tavuk” başlıklı yazılarında “umami”nin nasıl bir tat olduğunu anlatıyor. Birgül’ü, “umami”yi bilmeyen bir yemek yazarı konumuna getiren bir editör hatası yani.….

Bu tür editör hatalarını ortadan kaldırmanın yolu, yazarın yazısının sayfadaki son halini kontrol etmesi. Ama çoğu kez zaman darlığından imkân bulunamıyor kontrole…

 

Yeni tip gazetecilik!

Okur Temsilcisi olarak asıl uğraşı alanım, Hürriyet’e yöneltilen eleştirileri değerlendirip, gazetenin hatalardan arınmasına ve gazetecilik standardının yükselmesine katkıda bulunmak.

Gelen eleştirilerin tamamını aynı ölçekle tartmaya, onları artı değere dönüştürmeye çalışıyorum. Fakat bazen önyargıya dayanan, polemik amaçlı ve yapıcı olmayan eleştirilerle karşılaşıyorum. Belki de konu Hürriyet olunca böyle eleştiriler gelmesi doğal. Sadece bu tarz eleştirilerin bazen gazetecilerden gelmesi şaşırtıyor beni. İnsan meslektaşlarının yeterince araştırmadan, ayakları havada kalan eleştiriler (daha doğrusu suçlamalar) yöneltmesini beklemiyor.

Hürriyet’in, Başbakan Erdoğan’ın Yenikapı’daki yeni alanda 23 Mart’ta düzenlediği büyük mitingi haber yapmadığı, okurlarının bu haberi görmediği eleştirisi de işte böyle dayanaksız bir “meslektaş” eleştirisiydi. Hürriyet, aynı gün internette “Son haber: Ne komada ölen çocuk ne Burak” ve “Başbakan Erdoğan Yenikapı’da konuştu” başlıklarıyla görmüştü miting haberini. Ertesi gün de gazetenin birinci sayfasında “Dünya karşıma dikilse kapatırım” ve “İstanbul’da dev miting” başlıklarıyla yayımlandı. Dolayısıyla Hürriyet okurlarının İstanbul mitingi haberini hiç görmediği eleştirisi haksızdı.

Gerçi bu eleştiriyi yönelten meslektaşların beklentisi farklı olabilir. 24 Mart’ta, Erdoğan’ın bu mitingiyle ilgili haber, geniş açılı objektifle çekilmiş aynı meydan fotoğrafıyla Sabah, Akşam, Yeni Şafak, Star ve Türkiye gazetelerinin ilk sayfasının yarıdan fazlasını kaplamıştı. Yetmemiş olacak ki, Star ertesi gün aynı fotoğraf ve haberi, bir daha verdi manşetten. Eleştirenlerin beklentisi miting haberini böyle yayımlamaksa, Hürriyet bunu yapmamıştı.

Nihayetinde editoryal tercih konusu bu. Her gazetenin farklı editoryal tercihi, farklı yayın politikası olması doğal. Garip olan sadece iktidar partisinin mitinglerini haber yapan, diğer partilerin mitinglerini tümüyle görmezden gelen bir gazetede çalışan meslektaşlarımızın kendi gazetesinin adil olmayan tutumunu eleştirmek yerine Hürriyet’e böyle bir eleştiri yöneltmesi.

AKP döneminde ortaya çıkan “yeni tip gazetecilik” tarzı bu. Kimi gazetecilerde özeleştiri sıfır ama başka gazeteleri üst perdeden eleştirmekte sınır yok. Eleştirirken amaçları da medyanın hatalardan arınması değil, kendileri gibi iktidara sırtını yaslamamış gazetecileri hizaya getirmek, iktidara “sevimli” gelecek yayınlar yapılması için baskı altına almak…

Seçimden iki gün önce Sabah, Star, Yeni Şafak, Akşam, Türkiye ve Akit’in de aralarında bulunduğu bazı medya kuruluşlarının “İğrenç ihaneti lanetliyoruz” bildirisi yayımlaması bu tavrın zirvesiydi. Bu medya kuruluşları, “haberciler olarak” iktidarın yanında olduklarını ilan ediyor; bunu da “habercilik” olarak sunuyorlardı!

Dışişleri’ndeki toplantı kaydı ile ilgili haberlerinde de, kaydın içeriğini hiç sorgulamıyorlar, okura bilgi vermiyorlar ama kendileri gibi yayın yapmayan gazeteleri bol keseden suçluyorlardı. İşin içine propaganda karışınca gazetecilik bu hale geliyor işte…

FARUK BİLDİRİCİ / HÜRRİYET / 1 NİSAN 2014

Diğer Haberler

Okur Görüşleri

Görüş Bildir

Endişelenme! E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar doldurulmalıdır (*).