NE AŞKLAR BİLİRİM GÖRKEMLİ İTİRAFLARA KURBAN GİTMİŞ

KIRLANGIÇ YUVASI / 58

NE AŞKLAR BİLİRİM GÖRKEMLİ İTİRAFLARA KURBAN GİTMİŞ

Sanırsınız birileri eline balyozu almış bizim banyonun kapısını kırıyordu. Gazeteleri elimden fırlatmamla yataktan atlayıp koşmam bir oldu.

Banyoya koştum ama kapıyı açmak ne mümkün. Omuzumla yüklenmem bile yetmedi. Arkadan güçlü bir el, acı kuvvetime karşı direniyordu. Kapıyı tutmakla kalmıyor, bir yandan da güm güm güm diye vurup duruyordu. Kapı, her darbede menteşelerinden fırlayacakmışçasına bir kez daha sarsılıyordu.

On dakika kadar cebelleştik. En sonunda direnmekten vazgeçti de kapı birkaç santim aralandı. Aralıktan bakınca gözlerime inanamadım. Meğer bizim yepyeni çamaşır makinesi değil miymiş onca gürültünün sebebi? Çamaşırı sıkarken öyle hiddetle sarsılıyordu ki, banyonun içinde yürümekle kalmamış, kapının arkasına gelip dayanmıştı.

Hiçbir şey yapamadan, çamaşırı sıkıp bitirmesini bekledim. Sıkması sona erince makineyi yavaş yavaş iterek kapının arkasından uzaklaştırmayı başardım. Uzun süre makinenin orasına burasına bakarak banyonun içinde gezinmesinin nedenini anlamaya çalıştım. Görünür bir problem yoktu, servis çağırmaktan başka çarem olmadığına karar verdim.

Fakat günlerden pazardı ve kirli çamaşırların oluşturduğu minik tepecik bana nanik yapıyordu. Durum tatsız görünüyordu. Sakin pazar sabahı gürültülerle bölünmekle kalmamış, yatakta gazete okuma keyfi yarıda kalmıştı.

Günün kalan bölümü de çamaşır makinemle yakın ilişki halinde geçti. Çamaşırı sıkma işlemine gelene kadar sakin sakin çalışıyor, sıkmaya başlayınca zangır zangır titremeye, zemini gümbür gümbür darbeleyerek banyoda gezinmeye başlıyordu. Bense makineme sarılarak onu yerinde tutmaya çabalıyordum.

Her defasında bana rağmen yürümeyi başarıyordu. Ben de sarılmayı bırakıp, ayaklarımı küvetin altına dayayarak güç alıyor itekliyordum. Kollarım yoruldukça o öne doğru bir iki adım atıyor, ben tekrar yüklenerek geriletiyordum onu. Öne arkaya, öne arkaya derken çamaşır sıkma işi bitiyor, ben de birazcık dinlenecek vakit bulabiliyordum.

Baktım gazetelerimi bile okuyamıyorum, komik bir çare buldum. Gazetelerimi alıp makinenin üzerine oturdum, o çamaşırı yıkarken ben de okudum. Gerçi çamaşır sıkarken ben de onunla birlikte zangır zangır titredim ama olsun, makinem köşesinden ayrılmadı.

Zamanla makinemin küçük sırrına vakıf olunca mutlu olduğum bile söylenebilir. Ağırlığımı tam ortasına veriyordum. Böylece denge sağlanıyor, titreme birazcık da olsa hafifliyordu!

Ertesi gün servis görevlisi geldi. Daha makineyi görür görmez, güldü:

- Bu makineler yürür abi!

- Nasıl yani?

- Üretim hatası var, bunlar yürür!

Aman ne güzel! Kısıtlı bütçemize kıyıp güçlükle aldığımız makine hatalı üretilmişti. Ne değiştirmeleri mümkündü, ne de tamiri! Israrlarımız, firma yöneticilerini aramamız sonuç vermedi. Biz titrek makinemizle baş başa kaldık.

Herkesin derdi kendine büyük gelirmiş. Biz de bu büyük derdimizi orada burada anlatırken öğrendik ki, bu makineden dertli çok insan varmış? Biz aslında Aziz Nesinlik bir öykünün içine düşmüşüz de haberimiz yokmuş!

Kimisi çamaşır sıkarken makinenin üzerine çıkıp oturuyormuş, kimisi de rahatça gezebilsin diye bahçeye çıkarıyormuş. Zincirle duvara bağlayan mı ararsın, özel beton bloklar yapan mı? Her türlüsü varmış.

Üstelik herkes kendi formülünün başarısını öve öve bitiremiyor, işin inceliklerini anlatıyordu.

- O ne biçim makinedir ne biçim. Zinciri hem alttan hem üstten geçireceksin. Altı açık olursa oradan ilerler devrilir.

- Beton blok yaparken kenarını hem yüksek hem de kalın yapın. Yoksa pat diye atlar düşer öbür tarafa.

Sonunda bir arkadaşımızın önerdiği formül aklımıza yattı. 15 cm yükseklikte çelik ayaklar yaptırıp makinemizi üzerine yerleştirdik. İlerlemesini engellemiştik ama yine çok ses çıkarıyordu. Onu da üzerine oturarak çözdüm.

Yürümesini engelledik ya pazar günlerinin büyük bölümünü makinenin üzerinde geçirmemi hiç dert etmedim. Gazetelerimi çamaşır makinemin üzerinde okumak pazar günlerimin değişmez eğlencesi haline geldi!

Hatta birkaç yıl sonra yeni bir makine alınca uzun süre pazarları yine gazetelerimi alıp küvetin kenarına tünedim, bekledim ki makine titresin ben de üzerine tüneyeyim. Titremek ne kelime kimi zaman çamaşır sıkmayı bitirdiğini bile fark edemiyordum.

Titreyerek gazete okuduğum günleri bana yeniden anımsatan Can Kıraç oldu. "Mamulâttan Markaya" adlı bir kitap hazırlanmış, Can Kıraç orada anlatıyormuş:

"Ne vakit çamaşır yıkasam komşular gelir beni seyrederdi. Çünkü makineyi bahçeye çıkarırdım. Ve abartmıyorum, yürümesin diye üstüne oturmuşum, ama makinenin beni dinlediği yok, bir yandan bahçeyi turlayıp bir yandan çamaşır yıkıyoruz.

Olayı Vehbi Beye anlattığım zaman ’Niye servise haber vermedin?’ dedi. Ben de ’Servise haber verdim ama beni çok mahcup ettiler, yeni bir makineyle değiştirdiler’ dedim."

Benim sevgili "titrek makinem", 15 yıl kadar sonra bu kez "eğlendirici bir öykü"nün kahramanı olarak yaşamıma dönmüştü. Firma, başka öykülerle de süsleyerek üretim hatasını nihayet "itiraf" ediyordu!

Doğrusunu söylemek gerekirse, "titrek makine"nin öyküsünün "itiraf" sözcüğüyle taçlandırılması bana ağır geldi. Eminim, Can Kıraç gibi makineyi yenisiyle değiştirme şansına sahip olmayan binlerce insanı da yaralamıştır bu sözcük.

İtirafın bu kadar hafife alınması başlı başına üzücü bir durum. Oysa itiraf dudaktan fırlatıp atınca unutulabilecek küçük bir bakla değildir. Çıkarınca bir anda kurtulamazsınız.

Ben ne aşklar bilirim hepsi de görkemli itiraflara kurban gitmiştir. "İtiraf edeyim ki" der, bir çırpıda anlatırsınız ama o kadar kolay kopamazsınız kendi itirafınızdan.

Uçup gitmez, eriyip yok olmaz. Günyüzü gördüğü anda havada donar kalır. Buzdan bir hançer olur, karşıdakinin yüreğine saplanır. O hançeri eritip, yarayı sarmak, "İtiraf edeyim ki" demekten çok daha zordur.

Hançeri eritmeniz için ellerinizle ısıtmanız, sıcaklığınızı kalbine yeniden akıtabilmeniz gerekir. Üstelik hançeri eritmeniz, yarayı iyileştirdiğiniz anlamına da gelmez.

Sadece zaman kazanmış olursunuz, kazandığınız zamanı iyi değerlendirmeniz, yeni itiraflara kapı açmadan yaşamayı öğrenmeniz zorunludur.

Neden tedavisi bu kadar zor derseniz, derim ki, itiraflar ağırdır! O kadar ağırdır ki, itiraflar yeni itirafları kaldıramaz. O nedenle ya itiraf etmeyeceksiniz, ya da itiraf ettiyseniz sabırla tedavi edeceksiniz.

Bileceksiniz ki, itiraf kınından dikkatli çekilmesi gereken özel bir silahtır. Başka hiçbir şeylere benzemez, insanın kendini kazanması kadar karşısındakini kaybetmesini de içerir.

Her aklınıza estiğinde çekerseniz kınından, kazandığınızı sandığınız anda kaybedersiniz de haberiniz olmaz...

Faruk Bildirici / Tempo / 10-16 Ocak 2002

 

Diğer Haberler

Okur Görüşleri

Görüş Bildir

Endişelenme! E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar doldurulmalıdır (*).

Takip Edin

Video

Okur Görüşleri