“ÇIPLAK arama iddiasına yalanlama” haberi, sanatçı Pınar Aydınlar’ın cezaevine konulması sırasında “zor kullanılarak çıplak arandığı ve kötü muamelede bulunulduğu” iddialarıyla ilgiliydi.

Haluk Demir adlı okur, bu habere itiraz etti. Gelişmelerin doğru yansıtılmadığı kanısındaydı: “‘Çıplak arama iddiasına yalanlama’ demişsiniz ama savcı çıplak aramayı yalanlamıyor ki! Darp ve eziyet iddiasını yalanlıyor, çıplak arama için, ‘Hükümlünün üst araması mevzuata uygun yapılmıştır’ diyor. Sakın cezaevlerinde çıplak arama mevzuata uygun olmasın?”

HDP’den İzmir milletvekili adayı iken yaptığı konuşmalar nedeniyle hapis cezasına çarptırıldığı için tutuklanan Pınar Aydınlar’ın avukatı Murat Arksak, müvekkilinin Bakırköy Kadın Cezaevi girişinde “çıplak aramayı kabul etmemesi üzerine darp edildiğini ve zorla çıplak arandığını” öne sürerek suç duyurusunda bulunmuştu. Cumhuriyet Savcılığı da avukat Arksak’ın suç duyurusuna ilişkin yazılı açıklama yapmış, iddiaları yalanlamıştı.

Hakikaten de okurun uyardığı gibi, Bakırköy Cumhuriyet Başsavcısı Sırrı Topluyıldız, “çıplak arama yapılmamıştır” gibi bir ifade kullanmamış. Darp ve cebir iddialarını açıkça yalanlamış, üst araması için de “Hükümlünün üst araması mevzuata uygun yapılmıştır” demekle yetinmiş.

Peki, “mevzuat” çıplak aramaya izin veriyor mu? Savcı bunu belirtmemiş. Ben de merak ettim, mevzuata baktım. “Ceza İnfaz Kurumlarının Yönetimi ve Güvenlik Tedbirleri” tüzüğünün 46. maddesinde “Hükümlünün üzerinde, kuruma sokulması veya bulundurulması yasak madde veya eşya bulunduğuna dair makul ve ciddi emarelerin varlığı ve kurum en üst amirinin gerekli görmesi halinde, çıplak olarak veya beden çukurlarında arama yapılabilir” deniliyor.

Demek ki Pınar Aydınlar’ın “çıplak aranması” mevzuata göre mümkün ve buna dikkat çeken savcı “çıplak aramayı” yalanlamıyor. Zaten haberin girişinde de “savcının Aydınlar’ın çıplak aramayı kabul etmediği için darp edildiğine ilişkin iddiaları yalanladığı” yazılmış.

Haber, savcının sadece darp iddiasını yalanladığını yansıtırken 22 Mayıs’ta gazete ve internette “Çıplak arama iddiasına yalanlama”  başlığının atılması yanlış. O başlığı koyan editör, haberi daha dikkatli okumalıydı.

Haberin eksiği ise savcının bahsettiği mevzuatın araştırılmamış olması. Mevzuat araştırılsa, “Aydınlar’ın çıplak aranması için nasıl bir emare ve gereklilik görülmüş olduğu” sorusu ortaya çıkacak, bu sorgulanabilecekti. Yetkili ve etkililerin bürokratik ifadelerini sorgulamazsak sunulan gerçeğin ötesine ulaşamayız.


Tanyıldız: Gölgedeki yıldız

“BÖYLE habercilik mi olur” diye başlıyordu okurun gönderdiği e-posta:  “Varsa yoksa Adana. Peki Mersin haberleri niye az?  Mersin İdmanyurdu haberlerini bile göremiyoruz gazetede.”

Çukurova bölge ekinden rahatsızdı Mersinli okurumuz. Tepkisini satırlarına yansıtmıştı. Aslında Okur Temsilcisi olarak okurlardan gelen mesajların sivri yanlarını törpüleyerek iletirim muhatabına. Hakaretleri, suçlamaları, kimi ağır ifadeleri temizlerim. Böylece eleştirilen kişinin o sert sözcüklere takılmamasını, eleştiriyi daha rahat değerlendirebilmesini hedeflerim.

Ama Mersinli okurun Çukurova ekine yönelik mesajını hiç ayıklamadan gönderdim Hürriyet Çukurova Bölge Temsilcisi Sinan Tanyıldız’a. Biliyordum ki okur ne yazarsa yazsın o yine gülümseyerek karşılar, her eleştiriye “Haklılık payı var mı” diye bakardı. Her okura, tek okurumuz oymuş gibi anlayışla yaklaşırdı.

Beklediğim gibi de oldu. Sinan Bey, Mersinli kızgın okura da yakın ilgi gösterdi. E-posta göndermekle yetinmedi, telefonla aradı. Sonra da büroya davet etti, onunla dostluk kurdu. Öyle davranınca da o kızgın okur gitti, yerine bana ve Sinan Bey’e teşekkür mesajları gönderen sadık bir okur geldi.

Bununla kalmadı, Sinan Bey eleştiriyi dikkate alıp Adana-Mersin haberlerinin dengesini değiştirdi. Sonra da bana bilgi verdi. Zaten her okurun isteğini ya da eleştirisini aynı özenle ele almakla kalmayıp, sonucu mutlaka bana aktarıyordu. Örneğin bir okur, Adana’da bir apartmandan atılan kedilere yardım istendiğinde hemen müdahale etmiş, sonra arayıp anlatmıştı bana.

Zira komplekssiz ve kendine güvenen bir kişilikti. Hayatını gazeteciliğe adamıştı. Tabii bir de Hürriyet’e bağlıydı. Sedat Ergin’in cenaze töreninde söylediği gibi, “Hürriyet kültürüyle yoğrulmuş, bu kültürü yaşatmış, taşımış bir isimdi. Onun için önce Hürriyet gelirdi.”

Hürriyet ailesi olarak böyle bir gazeteciyi kaybettik. Hürriyet’in 46 yıllık temel direklerinden biriydi Sinan Tanyıldız. O, gölgedeki yıldızdı.


OKURDAN KISA KISA

Birgül Ergev: 22 Mayıs’ta ilk sayfada “İkizleri kaldırımda ezdi” deniyor. Ama 3. sayfadaki devamında ölen iki kızımızın ikiz değil kardeş olduğunu anlıyoruz. 23 Mayıs’ta 3. sayfadaki “Top oynarken vuruldu” haberinde vurulan Resul Efe Memiş. Peki açıklama yapan Mustafa Memiş kim?

A. Avni Yüzbaşıoğlu: 29 kupon karşılığı verilecek cami boy Kuran-ı Kerim ve Yasin-i Şerif için “Kadir Gecesi elinizde olacak” notu düşmüşsünüz. Ancak KadirGecesi’ne bugün dahil 21 gün var. (21 Mayıs)

Not: Eski kampanyanın bilgi notu kalmış, bu yanlışlık düzeltildi.

Alptekin Tanır: Web sitenizdeki reklamlar rahatsız edici. Tam ekran ve habere ulaşmayı zorlaştırıyor. Bize de soluk alacak yer bırakın lütfen.

Abdurrahman Muğlalı: Ekonomi sayfanızda “Erdoğan seçim beyannamesinde emeklilik göstergelerini artırdı” başlığı atmışsınız. O bir seçim vaadi, olmuş bitmiş değil. “Artırmayı vaat etti” olmalıydı. (25 Mayıs)

Lütfü Ordukaya: Şehitlerle ilgili “Ağrı’da iki şehit haberi” 20. sayfada. Bu haber ilk sayfadan geniş verilmeliydi. Üzüldüm. (21 Mayıs)

Şahin Yiğitsözlü: “Boğaz’da 9 mahalle ile barış” haberi, devletle toplum arasındaki hukuki bir uyuşmazlık çözülüyormuş mesajı veriyor. Halbuki yapılan siyasi popülizm! Kamu yararına dikkat çeken başlıkla verilemez miydi? (13 Mayıs)

Armağan Tatoğlu: Eskiden okurken gazetenin mürekkebi elimize bulaşırdı. Şimdi gazetenin baskısı daha kaliteli, elimiz kirlenmiyor. Teşekkür ederim.

Bahri Ovalı: Tatil ekinde “Slovenya-Avusturya-Almanya-İsviçre-Fransa Turu” başlıklı yazıda Bled Gölü, Hallstad, Rothenburg’un Fransa’da olduğu anlamı çıkıyor.  Halbuki Bled Gölü Slovenya’da, Hallstatt Gölü Avusturya’da, Rothenburg ise Almanya’dadır. (22 Mayıs)

Altay Kula: Hurriyet.com.tr’de “Uçaklarda yeni dönem başlıyor!” haberi var. Yeni kurallar mı var diye merak ediyorsunuz. Fakat o da ne! Boeing’in yeni tasarımları, uçak kazaları gibi 55 sayfalık içeriksiz ve başlıkla alakasız fotoğraf serisiyle karşılaşıyorsunuz. Hürriyet’e yakışmaz böyle şeyler. (22 Mayıs)


HAFTANIN ENGELLENENLERİ:

Hürriyet Dijital İçerik Koordinatörü Emre Kızılkaya, Sulh Ceza Hâkimlikleri’nin bu hafta erişiminin engellenmesine karar verdiği hurriyet.com.tr haberlerini şöyle sıraladı:

* Denizli’de bir yerel televizyon kanalında türkü programı yapan bir kişinin intihar girişiminde bulunmasına ilişkin 2011 tarihli DHA haberi.

* Kanser gibi hastalıkları dua ile tedavi ettiğini öne süren Kocaeli’deki Gonca FM’in sahibi olan Tuncer Çiftçi’nin, Erzurum’da yaklaşık 1300 kişiye ‘dua seansı’ yapmasıyla ilgili “Cehalet ve şarlatanlık” başlıklı 2008 tarihli haber.

FARUK BİLDİRİCİ / HÜRRİYET / 28 MAYIS 2018

Diğer Haberler

Okur Görüşleri

Görüş Bildir

Endişelenme! E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar doldurulmalıdır (*).

Takip Edin

Video

Okur Görüşleri