Dildeki yanlışlara ilk karşı çıkılması gereken cephedir medya. Dil, biz gazetecilerin olmazsa olmazımız, en önemli aracımızdır. Kendimizi doğru ifade etmek istiyorsak, dile özen göstermeliyiz.

"Kayyum", son aylarda haberlerde en sık gündeme gelen sözcüklerden biri. Şirketlere atanan görevlilerin "kayyım" olarak yazılması gerektiği eleştirileri daha önce de gelmişti, yazmıştım. Bir itiraz da Prof. Dr. Baskın Oran’dan geldi. Baskın Hoca, gönderdiği iletide "Kayyum yanlış. ’Öncesi ve sonrası olmayan’ demek. Yani Allah’ın sıfatı. ’Kayyım’ ise, bir işin yapılması için tayin edilen kişi demek" diye hatırlattı.

Bu sözcükle ilgili tartışmanın tarihi hayli eski. Tanıl Bora, 28 Eylül’de Birikim dergisindeki yazısında "kayyum"un Allah’ın sıfatlarından biri olduğunu, hukuki terimin ise "kayyım" olduğunu vurgulamıştı. 38 gündür hapiste tutulan sevgili dostum ve Cumhuriyet Gazetesi Okur Temsilcisi Güray Öz de bu görüşteydi. Gazetesinde "kayyum" yazılmasına karşı çıkıyor, doğru hukuki terimin "kayyım" olduğunu savunuyordu. Öz, farklı anlamlar içeren iki sözcüğün eşanlamlı olarak tek sözcükte birleştirilmesinin dili yoksullaştıracağı görüşünü dile getiriyordu.

Gerçekten hukuki metinlerde hep "kayyım" olarak geçiyor. Türk Ceza Kanunu, Türk Ticaret Kanunu ve Ceza Muhakemesi Kanunu’nda "kayyım" deniyor. Mahkeme kararlarında da öyle…

Sözlükler ise hukuki metinlerden farklı. Türk Dil Kurumu’nun 1980 önceki baskılarında "kayyım" sözcüğü ayrı bir madde ama sonraki yıllarda "kayyum" ve "kayyım" eşanlamlı olarak tek maddede birleştirilmiş. Ali Püsküllüoğlu’nün hazırladığı sözlükte de "kayyım" ve "kayyum" eşanlamlı olarak verilmiş.

Fakat dijital TDK sözlüğünde ise artık "kayyım" maddesi yok. Aynı şekilde Dil Derneği’nin dijital sözlüğünde de sadece "kayyum" sözcüğü yer alıyor. Anlamı da "Belli bir malın yönetilmesi ya da belli bir işin yapılması için görevlendirilen kimse" olarak veriliyor. Sözcüğün Arapça orijinalindeki anlamının Türkçede kaydığı kabul ediliyor anlaşılan. Dilbilimcilerin üstadı Ömer Asım Aksoy başkanlığında hazırlanan "Ana Yazım Kılavuzu"nda ve halen hapiste tutulan Necmiye Alpay’ın "Türkçe sorunları Kılavuzu"nda "kayyım" diye bir sözcük yok; "kayyum" var sadece. Bunun nedenini Dil Derneği Başkanı ve dil uzmanı Sevgi Özel ile konuştum:

"Evet, bu sözcüğün Arapçası kayyım. Fakat burada ünlü uyumu söz konusu. Kayyım sözcüğünü öyle telaffuz edemediğimiz için zamanla dilimizde kayyuma dönüşmüş. Tıpkı Arapçadaki ’mudir’ sözcüğünü ’müdür’ olarak okuyup yazdığımız gibi. Böyle pek çok sözcük var dilimize uydurduğumuz."

Görüldüğü gibi bir tarafta hukuki metinlerdeki "kayyım", diğer tarafta dil bilimcilerin kullandığı "kayyum" sözcüğü. Günlük dilde de kayyum yaygın. Hangisi doğru?

Evet tartışılan hukuki bir terim ama sonuçta bu bir dil sorunu. Dilbilimciler arasında görüş birliği var, hepsi "kayyum" diye yazılıp söylenmesinden yana. Uzmanlar olarak onlar "kayyum" derken, bir gazeteci olarak onların görüşüne itiraz edemem. Zaten bu noktadan sonra günlük hayatta "kayyım"a dönmek mümkün görünmüyor; "ünlü uyumu" kuralı baskın çıkmış durumda. Yasaların geriden gelmesi de doğal...

 

"Pizzagate"ten "masongate"e

ABD’deki "Pizzagate" vakasının kaynağı Facebook. İnternetteki bir sitede çıkan "Comet Ping Pong adlı pizza restoranında çocuklara tecavüz ve işkence eden bir çete bulunduğu" iddiası Facebook’ta ortaya atılmıştı. Bu söylenti o kadar yayıldı ki, buna inanan silahlı bir kişi, restoranı basıp, çocukların saklandığı öne sürülen tünelleri aradı.

Pizzatage vakası, Facebook başta olmak üzere sosyal medyanın nasıl bir bilgi kaynağı olduğunu bir kez daha gözler önüne serdi. Facebook kullanıcıları, kaynağı şüpheli kimi söylentilere inanıp, hiçbir doğrulama ihtiyacı duymadan yayabiliyorlar.

Türkiye’de de sosyal medyadaki "bilgi kirliliği" ABD’den geri kalmıyor. "Bilgi kirliliği" kimi zaman bazı şiirlerin Can Yücel’e aitmiş gibi yazılmasıyla kendini gösteriyor; bazen de siyasetçilerle ilgili olmadık uydurmalarla.

Bir süre önce medyada "Masonik bağa mimari önlem" başlıklı bir haber yer almıştı. Habere göre, Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağ, havadan bakıldığında "masonik işaret olan 1 doların arkasındaki ışık saçan piramide benzediği" iddia edilen bir binanın yapımından vazgeçmiş, yine "masonik işaretlerden biri olduğu" söylenen boğa heykelinin de yerini değiştirmişti.

Haberde rektörü harekete geçiren söylentilerin kaynağı belirtilmiyor, sadece "yorumlar" ve "iddialar"dan sözediliyordu. Haberi yazan DHA Denizli muhabiri O.Nuri Boyacı ile konuşunca durum anlaşıldı. Meğer üniversitede "masonik simgeler" olduğu söylentileri Facebook’tan çıkmış, oradan yerel medyaya sıçramış.

Basın toplantısında da sorulup, rektör, bu söylentileri ciddiye aldığını gösterince bir Facebook vıdıvıdısı bütün Türkiye’ye yansıyan bir habere dönüşmüş. Üniversitedeki masonik işaretler olayının pek bilinmeyen trajikomik öyküsü işte böyle. Umarım Facebook kullanıcıları Türkiye’deki diğer boğa heykellerini ve piramit şeklindeki yapıları dillerine dolamazlar.

 

Yıldırım ve Kılıçdaroğlu

Başbakan Binali Yıldırım, Bilişim Kurultayı’nda yaptığı konuşmada, MHP Genel Başkanı Bahçeli’ye teşekkür ederken, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu eleştirmişti:

"Bahçeli’ye ilkeli tutumundan dolayı teşekkür ediyorum. Ana muhalefet partisinden de başlangıçtaki duruşunu muhafaza etmesi, toplumun beklentisiydi."

Hürriyet’te yayınlanan "15 Temmuz direnişinin gizli kahramanı medyadır" başlıklı haberde Yıldırım’ın sadece bu sözlerinin yayınlanması CHP’lileri üzmüş. Yıldırım’ın önceki bölümde Bahçeli ile birlikte Kılıçdaroğlu’na da teşekkür ettiğini hatırlattılar. Baktım konuşma metnine. Yıldırım, orada şöyle demişti:

"..doğrusu MHP Genel Başkanı’nın, Sayın Kılıçdaroğlu’nun o gün (15 Temmuz) tercihini milletten yana, milletin geleceğinden yana, demokrasiden yana ortaya koyması ve her türlü desteği açık bir şekilde o gece bize göstermeleri, Türkiye demokrasi tarihinde altın harflerle yazılacak bir konudur. Bu hakkı teslim etmemiz lazım."

Bu sözlerle Yıldırım, Kılıçdaroğlu’nun darbe girişimi gecesi demokrasiden yana tavır aldığını teyit ediyor. Üstelik bu cümleler, darbe sonrası tutumunu eleştirdiği cümlesiyle de bağlantılı. Haberde eksik kalmış...

 

Okurdan kısa kısa

Birgül Ergev: Üçüncü sayfada habere "Tamir patladı: 1 ölü 2 yaralı" başlığı atılmış. Belli ki kafalar ve kelimeler karışmış. "Tamir patladı" da gazetecinin iş kazası olsa gerek! (3 Aralık)

Deniz Durmaz: İnternet sitenizde her hafta yenilenmesi gereken Astroloji bölümündeki Niobe’nin yazısı halen 24 Kasım tarihinde. Yıldızlar mı bir şey söylemiyor, yoksa Niobe mi duymuyor? (9 Aralık)

Ebru Dicle: Erdal Tosun kıymetli ve seveni çok bir sanatçıydı. Ancak Hürriyet , kendi cenaze haberinin öznesi olmasına müsaade etmemiş, çok daha medyatik olan Cem Yılmaz’ın gözyaşlarını manşete çıkarmayı tercih etmiş. Merhuma hak ettiği değer verilmemiş. (2 Aralık)  

FARUK BİLDİRİCİ / HÜRRİYET / 12 ARALIK 2016

Diğer Haberler

Okur Görüşleri

Görüş Bildir

Endişelenme! E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar doldurulmalıdır (*).