BEDELLİ ASKERLİKTE ÜÇ GÜNLÜK FARK

...

Hürriyet’te, bedelli askerlik ile ilgili olarak üç gün arayla çıkan haberler arasındaki çelişki okurları kızdırdı. 28 Ağustos’ta çıkan haberde, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, “Bedelli askerlik konusunda teknik düzeyde çalışma yapılıyor” diyordu. Üç gün sonra, 31 Ağustos’ta yayınlanan haberde de yine Bakan Gönül konuşuyordu; fakat bu kez tam tersi yönde bilgi veriyordu: “Bedelli askerlikle ilgili hiçbir çalışma yok. Bedelliyle ilgili çalışma yapmaya da gerek yok.”

Kuşkusuz bu haberleri bedelli askerlik bekleyen okurlar ilgiyle takip ediyor, bir gün umutlanıyor; üç gün sonra üzülüyor. Okurlardan Arda Kural, “Lütfen açıklar mısınız bu haberin kaynağı nedir? Bu haberi yapıp milyonlarca insanın hayalleriyle kim oynadıysa lütfen acilen açıklayın” diyordu. Berkant Öztekin de iki haber arasındaki çelişkinin kaynağını anlamaya çalışıyor, “Bu çelişkinin siyasilerle mi ilgili yoksa gazetenizle mi ilgili olduğunu anlamadım” diye soruyordu.

Ben de iki haber arasındaki farkın kaynağını araştırdım. İlk haberi yazan Süleyman Demirkan ile konuştum. O haberi, Bakan Gönül’ün, Genelkurmay Başkanlığı’ndaki devir teslim sonrasında kendisinin de aralarında bulunduğu bir grup gazeteciyle yaptığı sohbetinde söylediklerine dayanarak yazdığını anlattı. İkinci haber ise Anadolu Ajansı kaynaklıydı ve bakan Gönül, bu kez 30 Ağustos resepsiyonunda gazetecilerle konuşmuştu.

Eğer bir yanlış anlaşılma söz konusu değilse iki haber arasındaki çelişkinin asıl nedeni, Bakan Gönül’ün üç gün arayla farklı konuşması olarak görünüyor. Ancak yine de okuru bilgilendirmek açısından ikinci haberde, bakanın üç gün öncesine göre farklı konuştuğu noktası vurgulanmalıydı. Hatta bu çelişki, başlık da olabilirdi. Üç gün önce çıkan haberi yok sayarak, onunla çelişen bir haber yayınlayınca okurun aklının karışması kaçınılmaz.