ASPARAGAS BÖCEĞİ

...

Ne Arda Turan’ın Barcelona’ya transferi, ne de koalisyon görüşmeleri. Bence önceki hafta Türkiye’de vatandaşların bir bölümünün gündemi "Gergedan böceği" haberleriydi. Okur mesajlarına ve Google’da en çok arananlar listesine dayanarak söylüyorum bunu.

"Gergedan böceği"ni bilmeyen, "Bu da nereden çıktı" diyenler için özetleyeyim. İhlas Haber Ajansı’nın (İHA) 3 Temmuz’da geçtiği, "Yüksekova’da gergedan böceği bulundu" haberiyle gündeme girdi bu böcek. Haberde, böceği evinde bulan kişinin "Hobi olarak besleyenler varmış. İnternet verilerine göre 90 bin dolar gibi ciddi bir değeri varmış" cümlelerine de yer veriliyordu. Yüksekova Belediyesi’nin veterineri de ev sahibinin bu sözlerine "..yasa dışı yollarla yurt dışına satışı yapılıyor" diyerek destek veriyordu.

Hurriyet.com.tr, haberi önce "Yüksekova’da gergedan böceği bulundu" başlığıyla girdi. Bir süre sonra haber, galeri olarak düzenlendi. Kapaktaki başlık bu kez "90 bin dolarlık böcek balkondan girdi" olmuştu. Aynı saatlerde Milliyet, Sabah gibi gazetelerin web sayfaları başta olmak üzere onlarca internet sitesi de Hürriyet gibi "90 bin dolar" başlığıyla yayına verdi haberi. (Ama ertesi gün basılı gazetede bu habere yer verilmedi.)

Ardından Alaplı’dan Hayrabolu’ya kadar Türkiye’nin hemen her yerinden "Gergedan böceği" haberleri gelmeye başladı. 90 bin doları duyan gergedan böceği aramaya çıkmıştı. Yerel muhabirler, "..gergedan böceği bulundu" haberleri yağdırırken, böceği bulanların satacak yer arama telaşı da görülmeye değerdi. Bana gönderilen onlarca mesajdan biliyorum böcek bulanların halini.

Heyecan dalgası, üç gün kadar sürdü. 6 Temmuz’da hurriyet.com.tr’nin "Gergedan böceği çılgınlığı" haberinde, bu böceğin böyle bir maddi değeri olmadığı yazıldı. Bunu ertesi gün İHA’nın ve diğer gazetelerin haberleri izledi; hatta "doğanın çöpçüsü" olarak nitelenen ve nesli azalan bu böceği yakalayana ceza verileceği açıklamaları da geldi. Parasal değeri olmadığını kabullenemeyip yine de gergedan böceği yakalayanlar oluyor. O yüzden de "Gergedan böceğine bakanlık kalkanı", "Avlanmayın, 38 bin lira para cezası var", "Parasal değeri yok" haberleri hâlâ devam ediyor.

Okur Temsilcisi olarak dikkatimi çeken, "90 bin dolarlık gergedan böceği asparagası" üretilmesinin ve ülkenin dört bir yanında onca insanın komedi filmlerine konu olacak şekilde böcek avına çıkmasının sorumluluğunu hiç kimsenin üstlenmemesi. İHA dâhil olmak üzere ajanslar, gazeteler ve internet siteleri, "haberlere konu olan gergedan böceği" ya da "Son günlerde gazetelere manşet olan ve vatandaşların ilgisini çeken gergedan böceği" deyip geçiyorlar.

Halbuki olayı böyle sunmak, medyanın sorumluluğunun üzerini örtmeye çalışmaktan başka bir şey değil. Bence açıkça kabul etmeleri gerek, bu komedinin ilk sorumlusu Yüksekova’daki ev sahibinin "90 bin dolar" sözünü, kontrol etmeden, araştırmadan habere koyan İHA’dır. Ardından da ajans haberini, hiçbir editoryal denetime tabi tutmadan ve hatta aradaki cümleyi alıp başlığa koyan onlarca internet sitesidir. Kuşkusuz hurriyet.com.tr’nin de payı var yaşananlarda.

Evrensel gazetecilik ilkelerini, haber araştırma yöntemlerini, editoryal kontrolü, hepsini geçtim; bir böceğin 90 bin dolar ettiği gibi uçuk bir iddianın inanılır bulunup, manşetler arasında yer verilmesi şaşırtıcı bir durum. Anlıyorum durmaksızın akan haberleri tümünü kontrol etmek çok zor. Yine de bir editörün önüne böyle bir haber geldiğinde şüphe duyması, en azından bir uzman görüşüne başvurmayı düşünmesi beklenirdi.

Bunları yapmak yerine medya, çıkardığı yangını heyecanla seyreden çılgınlar gibi davrandı. Yangından geriye "gergedan böceği" ile sembolleşen bir gazetecilik şaheseri (!) kaldı. …