AŞKIN İÇİNİ BOŞALTIYORSUNUZ

...

Eski Milli Basketbolcu Gökhan Demirkol’a, manken Gamze Özçelik’e tecavüz görüntülerini cep telefonuna kaydederek, internette yaydığı gerekçesiyle verilen ceza Yargıtay’da onandı. Bu haber Hürriyet’te, “Gökhan Demirkol’a kötü haber” başlığıyla verilmişti. Semih Dindar adlı okur, bu başlığın “objektif olmadığı, haberin de yargılamanın geçmişi göz önüne alınmadan yazıldığı” eleştirisinde bulundu.

Dindar, Demirkol haberinden hareketle magazin haberleriyle ilgili genel bir değerlendirme de yapıyordu mesajında:

“Son dönemde toplumda tecavüz gibi cinsel suçların artışında basının konuya yaklaşımının da payı olduğunu düşünüyorum. Her şeyin içini boşaltıyorsunuz. Günübirlik pespaye ilişkilere ‘aşk’ diyorsunuz. Tecavüz söz konusu olduğunda net tavır gösteremiyorsunuz. Çünkü burada çok gürbüz bir magazin damarı var.”

Doğrusu okurun, Demirkol haberiyle ilgili eleştirisine katılamıyorum. Haberin başlığında ne subjektif bir yaklaşım var, ne de tecavüz hoş görülüyor. Yargı süreci, serinkanlı biçimde aktarılmış haberde. Ayrıca okurun, medyanın cinsel suçların artışında rolü olduğu kanısına nasıl vardığını anlayamadım.

Bu haberle ilgili değil ama okurun mesajındaki “Aşkın içini boşaltıyorsunuz” cümlesine takıldım. Bu eleştirisinde haklı olabileceğini düşündüm. Kelebek ile birlikte, diğer gazetelerin son bir aylık magazin eklerine de baktım. Aslında diğer magazin ekleriyle kıyaslandığında, ünlülerin arasındaki her ilişkiye “aşk” tanımı yapıştırılan haberler, Kelebek’te çok az.

Genel olarak bakıldığında ise “aşk”, artık magazin eklerinin, magazin programlarının basmakalıp bir şablonu. Ünlüler arasındaki her ilişkiye rahatlıkla “aşk” deniyor; kimi ünlüler habire “yeni bir aşka yelken açıyor.” Oysa kadın erkek arasındaki her ilişki aşk olmayabilir. Aşk başkadır seks başka. Sevgili başkadır, birliktelik, evlilik başka.

Sanırım bu kavramlar, son yıllarda karışmış magazin medyasında. 90’ların Kelebek’lerine de baktım, orada neredeyse göremedim bu kavram karmaşasını. Sadece özel durumlarda kullanılıyordu aşk sözcüğü…