ALİYEV Mİ DÖVERDİ, SARKİSYAN MI?

...

Adanalı eğitimci Adil Vahapoğlu, bu köşenin gediklilerinden biridir. Hürriyet’i düzenli olarak okumakla kalmaz, Okur Temsilcisi’ne de yazar. Öyle hep hataları bulup çıkarmak, hep eleştirmek gibi bir çaba içinde de değildir; çoğu zaman beğendiği haberler, söyleşiler için övgülerde bulunur, tebriklerini iletir.

Ama bu kez Vahapoğlu’ndan gelen elektronik ileti eleştiri yüklü. Konu, 2 Ocak günlü Hürriyet’teki, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev ile Ermenistan Cumhurbaşkanı Sarkisyan arasındaki kavga haberi. Vahapoğlu, o haberin sunuluş biçiminden rahatsız olmuş:

“13.sayfada Medvedev ile Aliyev’in bulunduğu bir fotoğraf ve fotoğrafın altında bir başlık: ‘Sarkisyan’ı dövüyordu’. Bağımsız Devletler Topluluğu’nun 20.yıl zirvesinde Aliyev ile Sarkisyan arasında yumruk yumruğa kavgayı Medvedev önlemiş.

Haberin devamında ise liderlerin ceketlerini çıkararak, birbirinin üzerine yürüdüğü ifade edilmekte. Anladığımız kadarıyla toplantıda iki lider arasında nahoş bir durum yaşanmış ve Rus lider Medvedev, herhangi bir darp olmadan, kavgayı önlemiş. Buraya kadar haber güzel...

Peki herhangi bir darp olmadan, ‘Sarkisyan’ı dövüyordu’ sonucuna nasıl ulaşılmış? Bu kısmı anlamak biraz zor işte. Sanırım Aliyev’in daha cüsseli olması, Sarkisyan’ın dayak yemesi için yeterli bir neden olarak görülmüş! Eh biraz da kamuoyunun ruhu okşansın istenmiş ve buna uygun bir başlık atılmış gibi bir durumdan söz ediyorum. Tribünlere oynama gibi bir şey bu…

Ben olsam bu habere , “Liderlere yakışmadı” başlığını atardım. Daha barışçı, nezakete davet eden ve habere yakışan bir başlık olurdu. Hem de tarafsız...

Fransa Meclisinde kabul edilen, canımızı sıkan ve şiddetle reddettiğimiz ‘tasarı’nın yansımalarını bu tür konulara taşımak, bence gereksiz bir yaklaşımdır. O yansımaları bu başlıkta hissediyoruz. Yoksa yanılıyor muyum?

Doğru olan taraf tutmadan ya da taraf tuttuğunu hissettirecek bir yorumda bulunmadan haberi okuyucuya ulaştırmaktır. Bunu her zaman başaran, çok da sevdiğim gazetemizin, burada biraz ölçüyü kaçırdığını düşünüyorum.”

Okurumuz böyle bir kaygı duymakta bence de haklı. Sarkisyan ve Aliyev birbirlerine bir fiske bile vurmamışken yumruklaşmanın sonucu ile ilgili bir tahminde bulunmak doğru değil. Zaten haberin içinde de “Sarkisyan’ı dövüyordu” başlığını haklı kılacak en ufak bir bilgi ya da bir ifade yok!

Ayrıca bu haberle ilgili olarak birinci sayfada atılan başlık farklı. Orada “Yumruk yumruğa kavgayı Medvedev engelledi” denmiş. Kimin kimi döveceği yönünde bir yargıda bulunulmamış. Doğrusu da bu. Neden iki lider arasındaki kavgada taraf olalım ve birinin diğerini dövmesi olasılığından keyif alalım ki? Biz haberciyiz.