1980 Haziranıydı gazeteciliğe başladığımda.  Haberlerin peşinden koştum; haber trafiği yönettim, söyleşiler yaptım; kitaplar yazdım. Dokuz yıl boyunca sürdürdüğüm Hürriyet gazetesi Okur Temsilciliği (Ombudsman) görevinden 4 Mart 2019’da ayrıldım. Artık mesleğime "Medya ombudsmanı" olarak katkıda bulunmayı hedefliyorum.  Okurlardan da somut örnekler üzerinden medya eleştirileri bekliyorum.

Faruk Bildirici


 Üniforma Slogan Biber
 
 

ÜNİFORMA SLOGAN BİBERÜNİFORMA SLOGAN BİBER

Türkçe
280 s. -- 13.5 x 19.5 cm
Ankara, Şubat 1999
ISBN: 975-7115-57-6
280 s.,
1. Basım
Ümit Yayıncılık

Bu topraklarda yaşamış ve tarih olmuş tüm uygarlıklara bağlıyım. Hititler ve Urartulara da en az Selçuklular ile Osmanlılar kadar yakınım. Hititlerin de, Bizanslıların da, Osmanlıların da torunuyum. Anadolu’da yaşamış tüm insanlar atalarım olurlar! Ama en önemlisi, sadece Osmanlı’nın torunu değilim! Osmanlı hiç değilim!

Aslolan, Türkiye insanında daha önceki Anadolu uygarlıklarından devraldığı kültürel mirası, bugün taşıdığı noktadır. Elinizde tuttuğunuz çalışmanın çerçevesi de budur.

"Maskeli Leydi" ve "Gizli Kulaklar Ülkesi" kitaplarından sonra benim için bilgi okyanusunda yeni kulaçlar anlamına gelen bu çalışmada, yeni bir yüzyılın eşiğindeki Anadolu insanını ve kültürünü büyüteç altına almayı amaçladım. "Üniforma, Slogan, Biber"in oluşturduğu tabloyu, tek tek hazırladığım parçalardan, yazı dizilerinden ördüm.

"Anadolu İnsan Bahçesi" ana başlığı altında sürdürmeyi planladığım kitap dizisinin ilki olan bu pencerelerden çekilen karelerin yan yana getirilmesidir.

Kitabı okuyup bitirdikten sonra gözlerinizi kapatın ve düşleyin. Gözlerinizin önünde bir Anadolu resmi canlanıyorsa başarmışım demektir. İstediğim, o resmi benim pencerelerimden görmenizdi...

Ey Anadolu, ne çok seviyorum seni!
(Arka Kapak)

  


 
Gizli Kulaklar Ülkesi
İletişim Yayınevi / Şubat 1998
Maskeli Leydi
Ümit Yayıncılık / 1998
Üniforma Slogan Biber
Ümit Yayıncılık / Şubat 1999
Kuzum Bülent
Doğan Kitap / Şubat 2000
Siluetini Sevdiğimin Türkiyesi
Doğan Kitap / Temmuz 2000
Anıtkabir Racon Zambak
Doğan Kitap / Nisan 2001
Yemin Gecesi
Doğan Kitap / Şubat 2008
Hanedanın Son Prensi
Doğan Kitap / Aralık 2002
Serkis Bu Toprakları Sevmişti
Doğan Kitap / Ekim 2008
Günahlarımızda Yıkandık
Ayrıntı Yayınları / Haziran 2018


© Tüm Hakları Saklıdır. 2019   |   fbildirici@gmail.com